Jak działają oszuści? Zakładają lub przejmują konta na portalach społecznościowych podszywając się pod niczego nieświadomego właściciela i wysyłają wiadomości do jego znajomych.
- Jeśli twój kolega lub koleżanka nagle przesłali ci poprzez komunikator prośbę o pożyczkę w formie przelewu na wskazane konto, nie czyń tego bez wcześniejszej weryfikacji, czyli rozmowy z zainteresowanym, rzeczywistym znajomym - apelują funkcjonariusze.
Jak rozpoznać oszusta? Zazwyczaj prosi on o szybki przelew. Najczęściej tłumaczy to chwilowym brakiem pieniędzy, chęcią zrealizowania zakupów lub koniecznością doładowania telefonu. W tym czasie stoi sobie tuż przed bankomatem i czeka, aż przelew trafi na konto. Najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonić od razu telefonicznie do tej osoby i spytać, czy rzeczywiście jest taka potrzeba.
- Starsi ludzie dają się nabrać metodą „na wnuczka”, wpuszczają do mieszkań domokrążców, a teraz, jak się okazuje, oszuści znaleźli również metodę na młodych - podsumowują policjanci.
Polecany artykuł:
Mimo nagłaśniania tego typu spraw liczba podobnych przestępstw wcale nie maleje.
- Radzimy, aby pilnować dostępu do konta profilowego, nie otwierać załączników od nieznajomych adresatów oraz ostrożnie podchodzić do udzielania jakichkolwiek pożyczek - piszą funkcjonariusze z Chorzowa.