Co o tym sądzicie?

Poczta Polska zamyka oddział w zabytkowym gmachu. To "optymalizacja kosztów"

Do końca maja będzie można załatwić sprawunki na poczcie w budynku przy ul. Pocztowej 9 w Katowicach. Poczta Polska zdecydowała o zawieszeniu działalności tej placówki. Budynek ma zostać wynajęty. Dlaczego? Jak mówią przedstawiciele Poczty Polskiej to "optymalizacja kosztów".

W ramach optymalizacji sieci placówek pocztowych ma zostać zamknięta ta przy ulicy Pocztowej 9 w Katowicach.

Klienci Poczty Polskiej przy ulicy Pocztowej 9 w Katowicach będą mogli załatwić sprawunki tylko do końca maja. Od 1 czerwca gmach poczty, który od 131 lat znajduje się właśnie pod tym adresem, będzie zamknięty. Powód? Jak poinformowano w komunikacie przesłanym Radiu Katowice, względy ekonomiczne i konieczność "optymalizacji funkcjonowania sieci placówek".

- Z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne Spółki oraz zauważalny spadek popytu klientów na tradycyjne usługi, niezbędnym jest wdrażanie procesów optymalizacyjnych. Poczta Polska jako operator wyznaczony ma obowiązek utrzymania wymaganego wskaźnika dostępności do usług powszechnych, w tym odpowiedniej liczby czynnych placówek pocztowych i z tego obowiązku się wywiązuje - informuje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" biuro prasowe Poczty Polskiej S.A.

Co stanie się z budynkiem? Jak poinformowała Poczta Polska, gmach ma zostać wynajęty. Sami pracownicy mają nie zostać zwolnieni, tylko przeniesieni do innych placówek pocztowych.

O tym, że klienci placówki przy ulicy Pocztowej 9, nie są zadowoleni z jej zamknięcia widać na każdym kroku. Wiadomość rozniosła się błyskawicznie w mediach społecznościowych.

- Już nie spotkam kolegów prawników przed północą przed okienkiem? - pisze jeden z internautów. Z kolei inna internautka dodaje: - To była moja ostatnia deska ratunku oficjalnych pism - czytamy.

Poczta Polska zamyka oddział w zabytkowym gmachu. To "optymalizacja kosztów"

Poczta Polska już kiedyś próbowała pozbyć się zabytkowego gmachu

Poczta Polska już od dłuższego czasu chciała się pozbyć tego budynku. W 2014 roku ogłoszono przetarg na jego sprzedaż budynku. Cena wynosiła wówczas 15 milionów złotych, ale chętnych na zakup budynku nie było. Podobna sytuacja miała miejsce podczas ogłoszenia drugiego i trzeciego przetargu na sprzedaż, choć cena została obniżona do 13,5 miliona złotych.

Budynek przy Pocztowej, to część historii Katowic

Zabytkowy gmach Poczty Polskiej przy ulicy Pocztowej w Katowicach, to 131 lat historii związanej z miastem. Gmach powstał w miejscu budynku szkoły w latach 1892–1893. Wzniesiony w stylu neorenesansowym z charakterystyczną wieżyczką był kilkukrotnie przebudowywany, a obecny wygląd budynek zyskał po przebudowie, do której doszło w 1937 roku.

 W 1904 roku oddano do użytku tylne skrzydło gmachu poczty i nadbudowano jedno z pięter. Zlikwidowano wówczas wieżę z telegrafem. Kolejne modernizacje i przebudowy obiektu miały miejsce m.in. w 1913 roku, kiedy gmachowi nadano cechy modernistyczne. Powstała wtedy kolumnada oraz świetliki dachowe w tylnym skrzydle. W tamtych latach poczta należała do Urzędu Pocztowego Rzeszy.

W okresie międzywojennym w budynku mieściła się jedna z ośmiu polskich Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Katowice 1 i Rejonowy Urząd Telefoniczno-Telegraficzny. W latach 1930–1932 najwyższe piętra gmachu przebudowano pod pomieszczenia centrali telefonicznej, na parterze wybito dwa nowe okna, zaś na pierwszym i trzecim piętrze po jednym. Ostatnia przebudowa, którą widzimy do obecnych czasów, miała miejsce w 1937 roku. W 2019 roku przedstawiciele Poczty Polskiej i Polskiego Holdingu Nieruchomości podpisali list intencyjny w sprawie rewitalizacji tego obiektu. Nigdy jednak do realizacji tego planu nie doszło.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają