3. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

i

Autor: pixabay.com/patricialacolla 3. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

Pod hasłem ENERGII! W ten weekend rusza 3. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

2019-01-11 19:04

Kolejna, trzecia już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 12 do 14 stycznia 2019 roku. Organizatorzy wydarzenia zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności festiwalu zupełnie nowe elementy.  

Jednym z najistotniejszych uzupełnień formuły ŚFN jest debiutujące w zbliżającej się edycji hasło przewodnie – ENERGIA.- Pomyśleliśmy, że zarówno charakterystyka regionu, jak i działania poszczególnych podmiotów organizujących festiwal zawarte zostaną w tym haśle. Energia wszak to nie tylko tradycyjnie rozumiana kategoria z dziedziny fizyki czy energia wybuchowa, ale także energia ludzka, którą wszyscy przecież dysponujemy, energia słów, które wypowiadamy i energia znaczeń tych słów – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN przedsięwzięcia.

- Zbliżająca się edycja będzie na pewno najbardziej sprofesjonalizowana, bo bardzo wiele się nauczyliśmy, nabyliśmy sprawności w organizowaniu wielkich imprez masowych. W tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej problemom związanym z kosmosem, dlatego w trzecim ŚFN zadebiutuje strefa kosmiczna. - podkreśla Koziołek.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na 11 stycznia (piątek) VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauk biologicznych oraz wiedzy związanej ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami, będzie mieć statut oficjalnego prologu 3. ŚFN.

12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu. Wydarzenie poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. Festiwal odwiedzi wiele znamienitych osobistości ze świata nauki, m.in. astronautka NASA Nicole Stott, wybitni językoznawcy profesorowie Katarzyna Kłosińska i Johannes Georg Bednorz, znani i cenieni reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł czy osobowości świata internetowego Arlena Witt i Grupa Filmowa Darwin – to tylko kilka nazwisk z licznego grona gości specjalnych.

Co tym razem zobaczymy podczas festiwalu? W sali wielofunkcyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach tradycyjnie już umiejscowionych zostanie sześć obszarów wiedzy poświęconych jej różnym dziedzinom: naukom ścisłym, naukom przyrodniczym, naukom technicznym, naukom humanistyczno-społecznym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Obszary wiedzy to przede wszystkim mnóstwo stanowisk pokazowych, dzięki którym będzie można doświadczyć nauki w sposób najbardziej namacalny. W sali wielofunkcyjnej znajdą się również m.in.: scena główna (na której odbywać się będą pokazy naukowe, wykłady, debaty, a także występy artystów), strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich) oraz strefa sportu.

>>> 23 tysiące sprzedanych biletów! Wszystko dzięki połączeniom z lotniskiem

Na potrzeby festiwalu zostanie zagospodarowana cała przestrzeń MCK-u: w salach audytoryjnych, konferencyjnych i tzw. balowych będą odbywały się wykłady i warsztaty (część tych aktywności dziać się będzie również w obszarach wiedzy), zorganizowane zostaną w nich także inne strefy specjalne – strefa e-sportu, III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód”, czy strefa laserowych pokazów naukowych. Pokazy te przygotowywane przez grupę pasjonatów fizyki w niezwykle widowiskowy sposób wykorzystują możliwości, jakie daje ich ukochana nauka. W programie 3. ŚFN znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy ŚFN chcą przybliżyć wysiłki specyficznej kultury technicznej, która od lat rozwija się w zaciszu prywatnych warsztatów, piwnic, garażów i strychów, a gdzie powstają oryginalne i niepowtarzalne koncepcje techniczne.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy. Grupy zorganizowane muszą jednak zgłosić zawczasu chęć pojawienia się w MCK-u: należy to zrobić przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej ŚFN.

Organizatorami imprezy są Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (Miasto Gospodarz) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Współgospodarz).

Harmonogram 3. ŚFN KATOWICE:

11.01.2019 (piątek)
„Noc Biologów” na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (prolog Festiwalu)

12.01.2019, godz. 19:00 (sobota)
uroczysta inauguracja w Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

13.01.2019, godz. 10:00–19:00 (niedziela)
główne wydarzenia festiwalowe (wykłady, warsztaty, eksperymenty, stanowiska pokazowe) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

14.01.2019, godz. 8:00–18:00 (poniedziałek)
główne wydarzenia festiwalowe (wykłady, warsztaty, eksperymenty, stanowiska pokazowe) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Czytaj także: Skandal w Pszczynie? Niepełnosprawny musiał sam odśnieżyć chodnik! Administracja: Robimy to systematycznie

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki