Jednym z najistotniejszych uzupełnień formuły ŚFN jest debiutujące w zbliżającej się edycji hasło przewodnie – ENERGIA.- Pomyśleliśmy, że zarówno charakterystyka regionu, jak i działania poszczególnych podmiotów organizujących festiwal zawarte zostaną w tym haśle. Energia wszak to nie tylko tradycyjnie rozumiana kategoria z dziedziny fizyki czy energia wybuchowa, ale także energia ludzka, którą wszyscy przecież dysponujemy, energia słów, które wypowiadamy i energia znaczeń tych słów – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny ŚFN przedsięwzięcia.
- Zbliżająca się edycja będzie na pewno najbardziej sprofesjonalizowana, bo bardzo wiele się nauczyliśmy, nabyliśmy sprawności w organizowaniu wielkich imprez masowych. W tym roku postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej problemom związanym z kosmosem, dlatego w trzecim ŚFN zadebiutuje strefa kosmiczna. - podkreśla Koziołek.
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 12 stycznia, ale w łączności z Festiwalem odbywać się będzie zaplanowana na 11 stycznia (piątek) VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim. Ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauk biologicznych oraz wiedzy związanej ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami, będzie mieć statut oficjalnego prologu 3. ŚFN.
Polecany artykuł:
12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach rozpocznie się oficjalna inauguracja Festiwalu. Wydarzenie poprowadzi dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. Festiwal odwiedzi wiele znamienitych osobistości ze świata nauki, m.in. astronautka NASA Nicole Stott, wybitni językoznawcy profesorowie Katarzyna Kłosińska i Johannes Georg Bednorz, znani i cenieni reportażyści Jacek Hugo Bader i Mariusz Szczygieł czy osobowości świata internetowego Arlena Witt i Grupa Filmowa Darwin – to tylko kilka nazwisk z licznego grona gości specjalnych.
Co tym razem zobaczymy podczas festiwalu? W sali wielofunkcyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach tradycyjnie już umiejscowionych zostanie sześć obszarów wiedzy poświęconych jej różnym dziedzinom: naukom ścisłym, naukom przyrodniczym, naukom technicznym, naukom humanistyczno-społecznym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Obszary wiedzy to przede wszystkim mnóstwo stanowisk pokazowych, dzięki którym będzie można doświadczyć nauki w sposób najbardziej namacalny. W sali wielofunkcyjnej znajdą się również m.in.: scena główna (na której odbywać się będą pokazy naukowe, wykłady, debaty, a także występy artystów), strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich) oraz strefa sportu.
>>> 23 tysiące sprzedanych biletów! Wszystko dzięki połączeniom z lotniskiem
Na potrzeby festiwalu zostanie zagospodarowana cała przestrzeń MCK-u: w salach audytoryjnych, konferencyjnych i tzw. balowych będą odbywały się wykłady i warsztaty (część tych aktywności dziać się będzie również w obszarach wiedzy), zorganizowane zostaną w nich także inne strefy specjalne – strefa e-sportu, III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód”, czy strefa laserowych pokazów naukowych. Pokazy te przygotowywane przez grupę pasjonatów fizyki w niezwykle widowiskowy sposób wykorzystują możliwości, jakie daje ich ukochana nauka. W programie 3. ŚFN znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy ŚFN chcą przybliżyć wysiłki specyficznej kultury technicznej, która od lat rozwija się w zaciszu prywatnych warsztatów, piwnic, garażów i strychów, a gdzie powstają oryginalne i niepowtarzalne koncepcje techniczne.
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy. Grupy zorganizowane muszą jednak zgłosić zawczasu chęć pojawienia się w MCK-u: należy to zrobić przy pomocy specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej ŚFN.
Organizatorami imprezy są Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (Miasto Gospodarz) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (Współgospodarz).
Harmonogram 3. ŚFN KATOWICE:
11.01.2019 (piątek)
„Noc Biologów” na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (prolog Festiwalu)
12.01.2019, godz. 19:00 (sobota)
uroczysta inauguracja w Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
13.01.2019, godz. 10:00–19:00 (niedziela)
główne wydarzenia festiwalowe (wykłady, warsztaty, eksperymenty, stanowiska pokazowe) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
14.01.2019, godz. 8:00–18:00 (poniedziałek)
główne wydarzenia festiwalowe (wykłady, warsztaty, eksperymenty, stanowiska pokazowe) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym