Kazimierz Kutz zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach, gdzie spoczywa wielu wybitnych i zasłużonych dla Śląska artystów.
Uroczystości pogrzebowe o świeckim charakterze zaplanowano na godzinę 12:00.
Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. Ukończył łódzką PWST w 1953 roku. Karierę rozpoczynał asystując Andrzejowi Wajdzie na planie "Pokolenia". Jego pierwszym filmem był "Krzyż Walecznych". Sławę zyskał dzięki tzw. tryptykowi śląskiemu ("Sól ziemi czarnej", "Perła w Koronie", "Paciorki jednego różańca), które wyreżyserował w latach 60. i 70.
Pełnił rolę głównego reżysera w TV Katowice i oraz dyrektora TV Kraków. W latach 90. nakręcił głośny film "Śmierć jak kromka chleba" na temat pacyfikacji kopalni Wujek, a także "Pułkownika Kwiatkowskiego". Zaangażował się w politykę. Był senatorem 4 kadencji (1997-2007, 2011-2015) z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz jako kandydat niezależny.
Wygrał przed laty walkę z rakiem prostaty. Później jednak jego stan uległ nagłemu pogorszeniu. Ostatnie dni spędził w domu opieki w Józefowie. Zmarł w warszawskim Międzylesiu w tamtejszym szpitalu kolejowym. Pozostawił żonę, aktorkę Iwonę Świętochowską-Kutz, a także czwórkę dzieci - Gabriela, Tymoteusza, Wiktora i Kamilę.