O piśmie wysłanym do Komend Wojewódzkich Policji w całej Polsce pisze ESKA INFO Warszawa. Nowe zasady mają poprawić wizerunek funkcjonariuszy. Do tej pory do Komendy Głównej Policji napływały skargi dotyczące nieprawidłowego zwracania się policjantów do osób kontrolowanych.
Zabrze: Przy łóżku trzymał karabin maszynowy. Pilnował zapasu narkotyków
- Zasady etyki zawodowej policjanta nakazują policjantowi we wszystkich swoich działaniach przestrzegać zasad poprawnego zachowania i kultury osobistej - czytamy w komunikacie.
- Niektórym osobom kontrolowanym nie odpowiada ta formuła. Chcemy zadbać o profesjonalizm. Staramy się, aby nie było takich wędrówek przyjaznych, skracających dystans, czyli "Panie Marku" czy "Pani Aniu". Po prostu... "Proszę Pana" lub "Proszę Pani" - tłumaczy Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Posłuchaj:
Nowe zasady chwalą także eksperci. Używanie zdrobnień i bezpośrednich zwrotów może wywoływać dyskomfort u kontrolowanej osoby.
- Takie komunikaty pokazują dysproporcję w hierarchii i mogą jeszcze bardziej stresować osobę, która jest w danym momencie kontrolowana. Mogą też naruszać jej poczucie swobody w rozmowie - wyjaśnia Katarzyna Kucewicz, psycholog. Posłuchaj:
Komenda Główna zaznacza, że nowe zasady to tylko sugestia, a policjanci nie będą karani, jeśli czasem użyją wspomnianych zwrotów.