Polecany artykuł:
Piątkowy mecz od początku przebiegał bardzo niespokojnie. Po przerwie fani niebieskich odpalili racę, część z nich wrzucili na murawę, a później palili flagi na trybunach. Według danych policji na boisku wylądowało około 80 rac.
Z powodu zachowania kiboli sędzia Jarosław Przybyła kilka razy przerywał grę, a piłkarze obawiając się o swoje bezpieczeństwo zeszli do szatni. Po około 20 minutach mecz został wznowiony i zakończył się wynikiem 2:2.
Jednak to nie koniec kibolskich wybryków. Po meczu kibice wbiegli na murawę stadionu, gdzie doszło do kolejnych starć z policją. Po końcowym gwizdku do akcji wkroczyli funkcjonariusze z psami i policja konna.
Fotoreporterzy obezwładniający kiboli?
Duże poruszenie, zwłaszcza w środowisku dziennikarzy wywołała tzw. przykrywka specjalnej grupy policjantów, którzy zajmują się problemem pseudokibiców. Mężczyźni mieli na sobie kamizelki z napisem FOTO. Na zdjęciach w powyższej galerii, możecie zobaczyć jak policjanci-fotoreporterzy zatrzymają i obezwładniają pseudokibiców. Taki obraz bardzo nie spodobał się śląskim dziennikarzom, którzy poczuli się dotknięci i sądzą, że naruszono dobre imię zawodu.
Katowicki oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP wydał nawet specjalne oświadczenie związane z tą sprawą, w którym wyraża swój protest –Zawód dziennikarza jest profesją szczególnego zaufania publicznego. Zaufania, które poprzez akcję policji podczas piątkowego meczu na stadionie Ruchu Chorzów zostało – nie z winy mediów – poważnie nadszarpnięte, co może mieć wpływ na negatywny wizerunek dziennikarzy.
Kamizelki z napisem „Press”, lub „Foto” stanowią naszą jedyną ochronę, ponieważ podobnie jak czerwony krzyż na białym tle oznaczają bezstronność. Liczymy, że policja oraz inne służby będą respektowały tę bezstronność i umożliwią nam bezpieczne wykonywanie naszych obowiązków służbowych w przyszłości – czytamy w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Dziennikarze protestują wobec takich praktyk
Stanowisko policji nie podziela oburzenia dziennikarzy. Użycie kamizelek „Press” i „Foto” uzasadniają jako rodzaj zabezpieczenia, który jest stosowany w wypadku meczów o podwyższonym ryzyku.
Redaktorzy naczelni niektórych śląskich mediów – Marek Twaróg ( „Dziennik Zachodni”), Kamil Durczok (Silesion.pl), Dariusz Kortko (katowickie strony „Gazety Wyborczej”) rozpoczęli protest i wyrazili sprzeciw wobec – ukrywaniu policjantów bądź funkcjonariuszy jakichkolwiek służb pod szyldem mediów. Jest to przejaw kompletnego braku wyobraźni osób kierujących działaniami policji – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.