Polityk - zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Polityk zostawił żonę i dzieci dla kochanki! Straci WAŻNE stanowisko?

2020-01-03 12:18

Afera obyczajowa na szczeblu samorządowym. Otóż przewodniczący Rady Miejskiej w Blachowni Paweł H. może stracić stanowisko przez romans! Mężczyzna opuścił swoją żonę i dzieci i związał się z kobietą o imieniu "Sylwia", po czym czmychnął do Częstochowy. Co mówi prawo w takich sytuacjach?

O sprawie informuje serwis Gmina Blachownia. Jak czytamy radny H. przeprowadził się do Częstochowy z Blachowni, gdzie pozostawił żonę i dzieci. Mężczyzna przyznaje, że iż posiada meldunek na terenie Blachowni, choć prawo mówi, że miejsce zamieszkania można mieć tylko jedno. Radny nie posiada w tej chwili stałego adresu zamieszkania na terenie gminy Blachownia, co oznacza, że Rada Miejska lub Wojewoda Śląski powinni wszcząć procedurę wygaszenia mu mandatu radnego. Czy rzeczywiście istnieje ku temu przesłanka?

Wedle kodeksu wyborczego wygaszenie mandatu radnego następuje w przypadku śmierci, utraty prawa wybieralności, odmowy złożenia ślubowania, zrzeczenia się mandatu, wyboru na wójta, niezłożenia oświadczenia o stanie majątkowym lub z uwagi na naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. Najbardziej istotne w tej sytuacji jest prawo wybieralności, które poza kwestiami obywatelskości ma dwie przesłanki - kandydat musi mieć ukończone 18 lat i zamieszkiwać na stałe na obszarze tejże jednostki terytorialnej. Jeśli zatem zmienia adres zamieszkania, to traci prawo prawo wybieralności. Zgodnie z art. 383 § 2 k.w. wygaśnięcie mandatu radnego z powodu utraty przez niego prawa wybieralności na skutek zamieszkania poza gminą stwierdza uchwałą rada gminy najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Uchwałę Rady o wygaśnięciu mandatu Radnego doręcza się radnemu niezwłocznie i przesyła wojewodzie oraz komisarzowi wyborczemu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki