Poseł Litewka zapytał o wolną Wigilię. Dostał jednoznaczną odpowiedź
W Polsce będzie kolejny dzień wolny od pracy? Klub Lewicy złożył projekt ustawy uznający Wigilię (24 grudnia) za dzień wolny od pracy. Zmiana weszłaby w życie już w tym roku, co szczególnie cieszy pracowników. Wolna Wigilia nie jest ewenementem w Europie. 24 grudnia nie pracuje się w 11 krajach Starego Kontynentu. Warto zaznaczyć, że pomysł wprowadzenia wolnego w Wigilię poparły związki zawodowe i prezydent Andrzej Duda. Stanowisko przeciwne wyrazili natomiast przedsiębiorcy z branży handlowej.
O ocenę projektu Lewicy poprosił poseł tego ugrupowania Łukasz Litewka. Społeczność zgromadzona wokół Teamu Litewka nie miała żadnych wątpliwości i udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Wolną Wigilię poparło ponad 30 tysięcy użytkowników Facebooka, podczas gdy przeciw było niespełna tysiąc internautów. Sam Litewka podzielił stanowisko większości i też zagłosował za wolnym w Wigilię.
Dni wolne od pracy w Polsce. Ile wolnego mają pracownicy?
W Polsce prawo gwarantuje pracownikom płatny urlop. Liczba dni wolnych jest zależna od stażu pracy. Pracownicy legitymujący się stażem pracy krótszym niż 10 lat mają 20 dni urlopu. Z kolei ci, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat mają 26 dni urlopu. Warto zaznaczyć, że do stażu pracy zaliczają się między innymi lata edukacji.
Dodatkowo w Polsce dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele oraz święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy:
- Nowy Rok (1 stycznia),
- Święto Trzech Króli (6 stycznia),
- pierwszy i drugi dzień Wielkanocy (święta ruchome),
- Święto Pracy (1 maja),
- Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja),
- Boże Ciało (święto ruchome),
- uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Święto Niepodległości (11 listopada),
- pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia (25-26 grudnia).