Likwidacja WORD-ów to na razie tylko pomysł

i

Autor: pixabay.com /CC0 Likwidacja WORD-ów to na razie tylko pomysł

Poseł PiS chce likwidacji WORD-ów. Co w zamian?

2016-11-03 17:48

Z nietypową propozycją wystąpił poseł PiS Jan Mosiński. Chce on likwidacji Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. W zamian egzaminy miałyby przeprowadzać powiaty. Które miasta na Śląsku mogłaby dotknąć taka zmiana?

Inspiracją do złożenia interpelacji do Ministra Infrastruktury i Budownictwa był dla posła Jana Mosińskiego raport NIK z 2015 r. Mówił on m.in. o braku poprawy rzeczywistych umiejętności kierowców i skutecznym finansowaniu WORD-ów z opłat egzaminacyjnych. Jan Mosiński proponuje likwidację Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a w zamian proponuje, by egzaminowaniem przyszłych kierowców zajęły się Powiatowe Ośrodki Szkolenia Kierowców.

Powrót do przeszłości?

Pomysł ten wiąże się z przekazywaniem wpływów z egzaminów w całości do budżetu państwa, a nie do kasy WORD-ów, jak było do tej pory. Proponowane zmiany uwzględniają również Centralną Komisję Egzaminacyjną, która miałaby nadzorować przebieg egzaminu państwowego na kierowcę.


Podobny system działał przed reformą administracyjną z 1999 r. Poseł Mosiński jako zalety takiego rozwiązania wskazuje mniejsze natężenie ruchu w miastach wojewódzkich, gdzie mieszczą się obecnie WORD-y, łatwiejszy i tańszy dostęp o uzyskania prawa jazdy. Ministerstwo wystosowało odpowiedź na interpelację, w której wspomniało o powołaniu już specjalnego zespołu zajmującego się waśnie szkoleniami na prawo jazdy. Na razie nie zajęło jednak konkretnego stanowiska w tej sprawie.

Co ze Śląskiem?

Jeśli pomysł posła Mosińskiego zostałby wzięty pod uwagę, w przypadku Śląska zlikwidowane zostałyby WORD-y w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Tychach, Jastrzębiu Zdroju, Bytomiu i Rybniku. Jednak w wielu z tych miast pozostałyby one w formie Powiatowych Ośrodków Szkolenia Kierowców. W województwie śląskim jest 17 powiatów i 19 miast na prawach powiatu. Prawdopodobieństwo, że OSK miałyby powstać we wszystkich, jest niewielkie.


Przypomnijmy, że w Polsce zdawalność egzaminu na prawo jazdy wynosi ok. 35%. Dla przykładu w Niemczech jest to 70%. Od stycznia 2017r. wchodzą nowe przepisy dotyczące przebiegu egzaminu na prawo jazdy w Polsce.

Czytaj także: Sosnowiec: Ktoś wylał ropę do Przemszy [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają