Post ścisły. Co to jest? Kiedy obowiązuje? Jakie są zasady? Oto, co trzeba wiedzieć

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Post ścisły. Co to jest? Kiedy obowiązuje? Jakie są zasady? Oto, co trzeba wiedzieć

Post ścisły. Co to znaczy? Kiedy obowiązuje? Jakie są zasady? Oto, co trzeba wiedzieć

2021-02-17 13:13

Post ścisły obowiązuje tylko dwa razy w roku. Właśnie zaczyna się ten okres, więc musimy być przygotowani na to, co nas czeka. Co oznacza post ścisły? Jakie zasady wówczas obowiązują? Od kiedy należy zachować określoną wstrzemięźliwość przy spożywaniu pokarmów? W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje. Oto, co trzeba wiedzieć.

Post ścisły. Co to znaczy? Kiedy obowiązuje?

Post ścisły oznacza wstrzemięźliwość od poszczególnych pokarmów. Obowiązuje on w Środę Popielcową (17 lutego) oraz Wielki Piątek (19 lutego). Kanon 1251 Kodeksu Prawa kanonicznego precyzuje: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".  Prawem o wstrzemięźliwości związane są osoby, które ukończyły 14. rok życia, a prawem o poście wszystkie osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Obowiązuje więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Co to oznacza? Oprócz powstrzymywania się od jedzenia mięsa, trzeba ograniczyć ilość spożywanych posiłków do trzech, w tym jednego do syta. 

Post ścisły. Jakie obowiązują zasady? Kogo dotyczy post?

Co istotne, z postu ścisłego zwolnione są osoby chore ze względu na ich stan zdrowia. W takim wypadku mogą one być zobowiązane jedynie do zachowania postu jakościowego bądź ilościowego. Post jakościowy polega na nie spożywaniu w dni postu mięsa i rosołu, natomiast nie są zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw. Post ilościowy z kolei oznacza możliwość zjedzenia jednego pełnego posiłku oraz dwóch lżejszych dań. Nie zakazuje on spożywania pokarmów mięsnych, ale tylko podczas posiłku do syta. Natomiast przy posiłku spożywanym rano i wieczorem potraw takich nie powinno się jadać. Pozostałe osoby post ścisły obowiązuje zgodnie z zapisanymi zawartymi w tekście powyżej. 

dr Paweł Grzesiowski: Powrót do obostrzeń będzie absurdalny [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki