Nie jest taki ogromny, jak to widać na powyższym zdjęciu. Kosztuje 3,3 zł. I przedstawia – nie wszyscy muszą to wiedzieć – Alfonsa Zgrzebnioka, mapę zasięgu I Powstania Śląskiego, a także fotografię oddziału powstańczego i kopalnię węgla w Mysłowicach. Zgrzebniok (1891-1937) był jednym z najważniejszych członków Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Był naczelnym dowódcą I Powstania. Kopalnia „Mysłowice” dlatego widnieje na znaczku, że to pod nią Niemcy zmasakrowali protestujących i to było bezpośrednią przyczyną wybuch I Powstania Śląskiego. Autorem tego znaczka jest Adam Kultys, pracownik Poczty Polskiej.
Znaczek zaprezentowano podczas poniedziałkowej (26 sierpnia) sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. – Cieszę się, że uroczysta prezentacja znaczka wydanego przez Pocztę Polską ma miejsce w Sali Sejmu Śląskiego. Nieprzypadkowa była również data jego wejścia w obieg - 16 sierpnia to data wybuchu I Powstania Śląskiego. To kolejna inicjatywa, dzięki której informacja o Powstaniach Śląskich ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – podkreślił przy prezentacji Jakub Chełstowski, marszałek śląski.
Pod koniec lipca Polska Poczta wypuściła znaczek poświęcony Henrykowi Sławikowi (1894-1944) – jednemu z najbardziej zasłużonych dla ratowania Żydów w czasie Holokaustu Polaków. Ten Ślązak uratował co najmniej 5 tys. Żydów z polskim obywatelstwem. Sławik jest jednym z 27 tys. wyróżnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Ponad 7 tys. z wyróżnionych to Polacy. W tym przypadku oprócz znaczka Poczta wyemitowała także specjalną kopertę nim opatrzoną. Cenę jednostkową tego znaczka ustalono na 4 zł.