Całe osiedle w jednym budynku

PRL-owski megablok dla 3 tys. osób. Jak wygląda życie w betonowym labiryncie?

2025-04-26 5:00

Potraficie wyobrazić sobie życie w budynku, który zamieszkuje tyle osób, co w niewielkim miasteczku? Choć dla wielu wydaje się to nieprawdopodobne, to w Polsce wciąż można natknąć się monumentalne, betonowe budowle z epoki PRL-u. Architektoniczne giganty, niegdyś postrzegane jako symbol nowoczesności i rozwiązanie problemów mieszkaniowych, potrafią pomieścić nawet 3 tysiące mieszkańców!

Super Express Google News
PRL-owski megablok dla 3 tys. osób. Życie katowiczan w betonowym labiryncie

Spis treści

  1. PRL-owski eksperyment w Katowicach. Gigant miał dać dom dla 3 tysięcy ludzi
  2. Superjednostka w Katowicach
  3. Architektoniczna wizja przyszłości czy mieszkaniowa porażka?

PRL-owski eksperyment w Katowicach. Gigant miał dać dom dla 3 tysięcy ludzi

Katowice to miasto pełne imponujących budowli - wysokie biurowce, nowoczesne apartamentowce, zabytkowe kamienice - każdy z tych budynków ma swoją historię i charakter, lecz tylko jeden przykuwa uwagę w sposób szczególny, wywołując skrajne emocje i nieustanne dyskusje. To Superjednostka, a dokładnie betonowy gigant z czasów PRL-u, który miał dać dom dla 3 tysięcy ludzi.

Superjednostka w Katowicach

Superjednostka w Katowicach to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta i śmiały eksperyment urbanistyczny z czasów PRL-u. Projekt Mieczysława Króla, zrealizowany w latach 1967-1972 miał być odpowiedzią na palący problem braku mieszkań i wizją nowoczesnego, samowystarczalnego osiedla. Gigantyczny blok o długości niemal 200 metrów i wysokości 15 pięter robi wrażenie swoją skalą, a całość zaprojektowano tak, by pomieścił około 3 tysięcy mieszkańców w 762 mieszkaniach.

Superjednostka miała być samowystarczalnym "mikro-miastem", gdzie mieszkańcy mogliby zaspokoić większość swoich potrzeb bez konieczności opuszczania osiedla. Szerokie korytarze, nazywane "ulicami", miały sprzyjać integracji sąsiedzkiej - w założeniu życie w Superjednostce miało być wygodne, komfortowe i pozbawione trosk, jednak - jak to często bywa - rzeczywistość zweryfikowała idealistyczne założenia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Superjednostka Katowice - ikona PRL

Architektoniczna wizja przyszłości czy mieszkaniowa porażka?

Superjednostka zapewniła dach nad głową tysiącom, ale życie w tak ogromnym skupisku ludzkim okazało się dla wielu nie lada wyzwaniem. Mimo to, budowla przetrwała i nadal stanowi dom dla ogromnej ilości katowiczan. Nasuwa się więc pytanie - czy eksperyment zakończył się sukcesem? Odpowiedź pozostaje niejednoznaczna, lecz pewne jest, że Superjednostka to fascynujący przykład architektury i urbanistyki, który na trwałe zapisał się w historii Katowic i polskiego budownictwa.

W galerii zdjęć powyżej znajdziecie fotografie Superjednostki, zachęcamy do sprawdzenia!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki