Ubiegający się o dotacje na termomodernizację będą mogli skorzystać z nowej formy rozliczenia. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu "Czyste powietrze" jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Środki, które poniesie beneficjent na wymianę pieca lub termomodernizację, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska zwrot z tego podatku.
>>> Ruda Śląska: "Kompas" wart ponad 400 tys. złotych [ ZDJĘCIA, AUDIO]
Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski składa się osobiście lub poprzez portal beneficjenta.
Polecany artykuł:
Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła - informuje onet.pl.
Efektywność cieplna domu podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, ocieplenie ścian i dachów. Dlatego eksperci zalecają, aby wnioskować przede wszystkim o ocieplenie budynku. A dopiero w dalszej kolejności planować wymianę pieca grzewczego.
Program ma działać przez 10 lat. W ciągu dekady termomodernizacji zostanie poddanych 4 miliony domów jednorodzinnych. Koszt programu to 103 miliardy złotych. Jego celem jest walka z niską emisją poprzez poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych.