Czyste powietrze: Można składać wnioski

i

Autor: pixabay.com/xusenru Czyste powietrze: Można składać wnioski

Program "Czyste powietrze": Znów można składać wnioski!

2019-01-21 15:14

Od poniedziałku 21 stycznia można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Program ruszył już we wrześniu 2018 roku, jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych dotyczących sposobu rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.

Ubiegający się o dotacje na termomodernizację będą mogli skorzystać z nowej formy rozliczenia. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu "Czyste powietrze" jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Środki, które poniesie beneficjent na wymianę pieca lub termomodernizację, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska zwrot z tego podatku.

>>> Ruda Śląska: "Kompas" wart ponad 400 tys. złotych [ ZDJĘCIA, AUDIO]

Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski składa się osobiście lub poprzez portal beneficjenta. 

Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła - informuje onet.pl.

Efektywność cieplna domu podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, ocieplenie ścian i dachów. Dlatego eksperci zalecają, aby wnioskować przede wszystkim o ocieplenie budynku. A dopiero w dalszej kolejności planować wymianę pieca grzewczego. 

Program ma działać przez 10 lat. W ciągu dekady termomodernizacji zostanie poddanych 4 miliony domów jednorodzinnych. Koszt programu to 103 miliardy złotych. Jego celem jest walka z niską emisją poprzez poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. 

Czytaj także: Podawał się za "wnuczka"... Miał 72 lata! Policja schwytała oszusta

ZOBACZ WIDEO: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają