Prowokacja gliwicka i atak na radiostację. Esesmani przebrani za śląskich powstańców!

i

Autor: J. Szymik / UM Gliwice, Materiały prasowe Prowokacja gliwicka i atak na radiostację. Esesmani przebrani za śląskich powstańców!

Prowokacja gliwicka i atak na radiostację. Esesmani przebrani za śląskich powstańców!

2020-09-01 9:10

31 sierpnia 1939, czyli dokładnie 81 lat temu, miała miejsce "prowokacja gliwicka". To wtedy budynki radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stały się miejscem fikcyjnego ataku niemieckiego oddziału specjalnego na ich własną placówkę. 81. rocznica prowokacji gliwickiej to dobry moment do wspomnienia o tamtych wydarzeniach.

31 sierpnia 1939 roku budynki Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stały się miejscem tak zwanej prowokacji gliwickiej – sfingowanego ataku niemieckiego oddziału specjalnego na niemiecką (a więc ich własną) placówkę, który to atak stanowił część propagandowo-dezinformacyjnego przygotowania agresji na Polskę. - 81 lat temu wybuchła II wojna światowa. Zbrojny atak na Polskę poprzedził szereg tak zwanych incydentów granicznych, wśród nich prowokacja gliwicka w Radiostacji. 31 sierpnia 1939 roku grupa esesmanów przebranych za powstańców śląskich zaatakowała Radiostację w Gliwicach (miasto znajdowało się wówczas na terytorium Niemiec) - przypominają w Urzędzie Miasta w Gliwicach. 

Diagnoza jak wyrok! Maleńka Oliwka walczy o najdroższy lek świata

Naziści chcieli w ten sposób zrzucić odpowiedzialność za rozpoczęcie wojny na stronę polską i uniknąć wojny na kilku frontach – z Rzeczpospolitą i jej sojusznikami. - Podczas prowokacji gliwickiej naziści zamordowali aresztowanego dzień wcześniej Franza Honioka. Na ofiarę wybrano go nieprzypadkowo: Franz Honiok był wprawdzie obywatelem niemieckim, ale też powstańcem śląskim, który działał na rzecz polskości tego regionu - przypomina gliwicki magistrat. 

Radiostacja jest jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, a zarazem najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie (111 m). Zbudowana została w 1935 roku przez niemiecką firmę Lorenz, z impregnowanego drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. 15 marca 2017 roku została wpisana na listę Pomników Historii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki