Ten zabieg otwiera nowe możliwości leczenia pacjentów z jaskrą
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, lekarze przeprowadzili zabieg pierwszego wszczepienia innowacyjnego implantu jaskrowego (PGI). To przełomowe wydarzenie otwiera nowe możliwości dla pacjentów cierpiących na jaskrę, szczególnie tych, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne.
- "Wprowadzenie implantu PGI do możliwości terapeutycznych to znaczący krok w leczeniu jaskry."- wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dorota Wyględowska-Promieńska, Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych UCK, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM.
"Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów" - dodaje.
75 procent pacjentów po wszczepieniu implantu nie wymaga dodatkowych leków przeciwjaskrowych, a skuteczność metody utrzymuje się przez co najmniej 3 lata.
Dla kogo jest przeznaczony zabieg wszczepienia implantu?
Implant jest szczególnie zalecany dla pacjentów:
- U których standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów
- Z zaawansowaną postacią jaskry
- Wymagających obecnie wielu leków przeciwjaskrowych
- Z trudnościami w systematycznym stosowaniu kropli przeciwjaskrowych
"Wprowadzenie tego zabiegu do oferty naszego szpitala pokazuje, że śląska okulistyka znajduje się w europejskiej czołówce." - dodaje prof. Wyględowska-Promieńska.
Szpital przy Ceglanej w Katowicach planuje regularnie wykonywać zabiegi wszczepienia implantu PGI. Jest to część szerszej strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie.
Jaskra, będąca jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, dotyka coraz większej liczby osób. Nowa metoda leczenia daje nadzieję na skuteczniejszą kontrolę choroby i poprawę jakości życia pacjentów.