Polecany artykuł:
Świadkami tego pięknego zjawiska będziemy już w nocy z 5 (sobota) na 6 maja (niedziela).Czym są Eta Akwarydy? To pozostałości po znanej Komecie Halleya, a pozostawione przez nią cząstki, docierając do naszej atmosfery, spalają się i pozostawiają na niebie świetliste smugi, które będą widoczne nad naszymi głowami.
Kiedy obserwować Eta Akwarydy?
Jeżeli nie macie planów na weekend, obserwowanie spadających gwiazd może się okazać świetną opcją! Największa aktywność Eta Akwarydów będzie miała miejsce w nocy z 5 na 6 maja.
Obserwacje najlepiej prowadzić około godziny 4.00 nad ranem. Wtedy, przy odpowiednich warunkach, na niebie zobaczymy nawet 60 spadających gwiazd w przeciągu godziny!
Deszcz czy słońce i upał? Jaka pogoda czeka nas na zakończenie majówki? [POGODA WOJ. ŚLĄSKIE MAJÓWKA 2018]
Eta Akwarydy w maju. Jak i gdzie obserwować w woj. śląskim?
Żeby obserwować rój meteorów, nie trzeba dysponować żadnym specjalistycznym sprzętem. Wystarczy wygodna pozycja, by swobodnie spoglądać w niebo i ciepłe ubrania.
Ważne jest także miejsce obserwacji. Najlepiej, żeby było położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do wieczornej obserwacji świetnie nada się np. hołda w Kostuchnie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, Górka Środulska w Sosnowcu, a także łąki czy parki.
Pogoda też nie jest bez znaczenia - na zachmurzonym niebie niestety nie da się obserwować spadających gwiazd.