Ptasia grypa nie przenosi się na ludzi

i

Autor: Pixabay/jackmac34 Ptasia grypa nie przenosi się na ludzi

PTASIA GRYPA na Śląsku? Służby alarmują! W tym roku są już pierwsze przypadki!

2020-01-13 14:15

Czy ptasia grypa może zaatakować na Śląsku? W Raciborzu Powiatowy Lekarz Weterynarii opublikował informację o nowych ogniskach ptasiej grypy w Polsce. Okazuje się, że jest ich coraz więcej. Co zrobić, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją hodowlę? Przeczytaj uważnie!

Przypomnijmy, że przypadki ptasiej grypy pod koniec ubiegłego roku odnotowano w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. W związku z zagrożeniem przeprowadzana jest utylizacja kur. Na fermie w Topoli Osiedlu i Ostrowie Wielkopolskim zlikwidowano już 65 tysięcy sztuk drobiu! Po Nowym Roku ptasia grypa zaatakowała ponownie w woj. lubelskim (gm. Uścimów). Jak podawał przedstawiciel wielkopolskiej Inspekcji Weterynaryjnej wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu przypomina, aby zarówno w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, stosować się do kilku kluczowych zasad, m.in. nie poić drobiu wodą, do której dostęp maja dzikie ptaki, wnoszenia zwłok dzikich ptaków do gospodarstwa, zabezpieczać paszę przed dzikim ptactwem, stosować zasady higieny i robić  codziennie "przegląd stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności".

Lekarze informują, na jakie symptomy hodowcy powinni zwracać uwagę:

  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
  • spadek dziennej produkcji jaj;
  • spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

O każdym niepokojącym przypadku należy informować Powiatowego Lekarza Weterynarii lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ptasia grypa to zaraźliwa choroba wirusowa atakująca wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych. Wirus może przeżyć w środowisku kurnika do 5 tygodni, w mięsie drobiowym nawet 30 dni, dezaktywuje go obróbka termiczna. Wirus jest wrażliwy na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Najczęstszym źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące będące bezobjawowymi nosicielami, a w szczególności migrujące ptaki wodne. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni (kontakt z dzikimi ptakami) oraz pośrednio poprzez zanieczyszczone pasze, środowisko, sprzęt, środki transportu i ludzi.

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?
Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają