grób_cmentarz_krucyfiks_krzyż

i

Autor: Andrzej Bęben

Pyskowice idą z duchem czasów. Też uruchomiły wyszukiwarkę... zmarłych!

2020-01-07 17:36

Polskie cmentarze są jak dżungla. Trzeba Boga prosić, by się na nich odnaleźć, a jeszcze trudniej jest znaleźć czyjś grób. W Pyskowicach gmina postawiła na internetowego przewodnika, na takie „google” osób pochowanych na komunalnym cmentarzu.

„Uprzejmie informujemy, że od dnia 02.01.2019 r. uruchomiona została internetowa wyszukiwarka osób pochowanych na pyskowickim cmentarzu komunalnym. GROBONET PRO znajduje się pod linkiem https://pyskowice.grobonet.com i pozwala na odnalezienie swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizowanie ich grobu na dokładnej mapie cmentarza. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze. System umożliwia ponadto zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu oraz proponuje zapalenie wirtualnego znicza”. Burmistrz Pyskowic zdaje się być człowiekiem chodzącym po ziemi, za co mu chwała, bo dzięki jego inicjatywie, mieszkaniec Pyskowic wie, za co i ile płaci się na komunalnym cmentarzu. Np. „płata za rezerwację powierzchni grobu na okres 20 lat przy głównej alei lub na kwaterze grobowcowej” wynosi 550 zł plus VAT.

Czy się to komuś podoba, czy nie, to cmentarz jest nie tylko miejscem pochówku, ale także pole GOSPODARCZEJ DZIAŁALNOŚCI. Szacuje się, że wartość branży funeralnej (pogrzebowej) tylko w tzw. szarej strefie, a ściślej organizacji pogrzebów, to 3,5 mld zł w skali roku. Według luźnych szacunków, w Polsce może działać około 2,5 tys. zakładów pogrzebowych. Dokładnych statystyk w tej materii nie ma. Pyskowice to nie pierwsze miasto w województwie śląskim, korzystające z funeralnego „googla”. W 2017 r. takie pomocne narzędzie wprowadzono w Sosnowcu, a w 2011 r. w Katowicach. Z danych GUS wynika, że w 2018 r. zmarło 418 tys. Polaków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają