Radiostacja Gliwice

i

Autor: UM Gliwice

Gliwice

Radiostacja Gliwice znów cieszy oczy. Modernizacja kosztowała miasto ponad pół miliona złotych

Radiostacja Gliwice to jeden z najważniejszych zabytków w mieście, najwyższa drewniana konstrukcja tego typu w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Aby mogła cieszyć następne pokolenia, musi być poddawana regularnej impregnacji. Przez ostatnie cztery miesiące muzeum było zamknięte, bo wykonawca pracował nad konserwacją radiostacji.

19 czerwca tego roku rozpoczęła się modernizacja zabytkowej wieży Radiostacji Gliwice. By drewniana konstrukcja mogła cieszyć następne pokolenia, musi być regularnie impregnowana. Ostatni raz konserwację przeprowadzono w 2013 roku. Wykonała ją firma Domton Andrzej Wnuk z Żernicy, która również tym razem podjęła się zadania.

A było ono trudne i wymagające. W pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć teren wokół. Oddział muzeum został zamknięty, wyłączono też oświetlenie wieży. Następnie wieża została oczyszczona z nalotów alg i mchów. Ze ścian usunięto zanieczyszczenia i luźne elementy betonowe. Usprawniono też system odprowadzania wód spod podpór. Tylko do zabezpieczenia masztu użyto 2,3 tony impregnatu, a impregnację przeprowadzono również w przypadku stóp fundamentowych. Aby pomalować górną część wieży, pracownicy musieli się wspiąć po 300-szczeblowej drabinie.

Zadanie udało się ukończyć w ciągu niespełna czterech miesięcy. Koszt wyniósł ponad 580 tys. zł brutto i został w całości sfinansowany z budżetu miasta.

Historia i znaczenie Radiostacji w Gliwicach

Wieża radiostacji w Gliwicach została wzniesiona w latach 30. XX wieku. Liczy sobie 111,2 metrów wysokości, będąc najwyższą drewnianą konstrukcją tego typu w Europie i najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Do jej budowy wykorzystano wykorzystano modrzewiowe belki, które łączono za pomocą mosiężnych śrub.

Drewniana wieża przy ul. Tarnogórskiej znajduje się na liście Pomników Historii. Leży również na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, który mieści się w ramach Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To tutaj Adolf Hitler zaplanował przeprowadzenie tzw. Prowokacji Gliwickiej, która odbyła się 31 sierpnia 1939 roku i do dziś jest symbolem początku II wojny światowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki