„Działając w interesie mieszkańców miasta Rybnik, podzielając ich obawy, w duchu solidarności” – tak uzasadniają Radni Miasta Rybnika swój sprzeciw wobec wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża "Paruszowiec" na terenie miasta.
Miasto Rybnik od lat walczy z niską emisją. Jednocześnie gmina jest obarczona negatywnymi skutkami wydobycia węgla kamiennego. Dotyczy to południowych dzielnic miasta.
Od lat 90-tych, kiedy odstąpiono od eksploatacji węgla dzielnicach Paruszowiec Piaski, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia, Wielopole, czy też Rybnik-Północ nowe budynki nie wymagały zabezpieczenia przed negatywnymi wpływami eksploatacji górniczej. Teren wzdłuż rzeki Rudy, na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest oznaczony jako teren zalewowy, a największe osiadania znajdują się także na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
W wyniku prac górniczych mogą zostać znacznie naruszone stosunki wodne na tym obszarze. Działalność górnicza powoduje powstawanie ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych. Wody dołowe zawierają ogromny ładunek soli, a to bardzo negatywnie wpływa na jakość wód potoków, rzek i zbiorników przez nie zasilanych, a co za tym idzie - na życie biologiczne i wartość rekreacyjną wód.
Swoje obawy i sprzeciw wyrazili w protestach mieszkańcy dzielnic oraz przedstawiciele Rad Dzielnic: Paruszowiec-Piaski, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia, Wielopole, czy też Rybnik-Północ.
Biorąc to wszystko pod uwagę Rada Miasta Rybnika wyraziła swój sprzeciw wobec budowy nowej kopalni i planowanego prowadzenia wydobycia węgla kamiennego w granicach miasta Rybnika, ze złoża ‘Paruszowiec”.