Jest oświadczenie sklepu

i

Autor: Pixabay/mastrminda Jest oświadczenie sklepu

Rakotwórcze meble tapicerowane i materace w IKEI? Jest oświadczenie sklepu. Zobaczcie, o który produkt chodzi!

2017-11-17 18:12

Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów ujawniła, że do polski trafiły produkty z rakotwórczą pianką do produkcji mebli. Produkty z jej użyciem znalazły się także w meblach IKEI.

Koncern BASF miał wyprodukować nawet 7,5 ton TDI, które zostało skażone rakotwórczym dichlorobenzenem. TDI do surowiec wykorzystywany do produkcji mebli tapicerowanych, materacy, poduszek. Wiadomo, że zanieczyszczone TDI wyprodukowano w Niemczech w dniach od 25 do 29 września. W efekcie skażone produkty mogą być teraz dostępne w Polsce, niewykluczone, że pojawiły się także w IKEI. 

Zobacz też: Co za widok! Najlepsze punkty widokowe w Śląskiem! [TOP 8]

IKEA wydała oficjalne oświadczenie, którego treść brzmi następująco:
"Potwierdzamy, że IKEA otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców IKEA, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym IKEA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazały, że na polskim rynku może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu mebli tapicerowanych, tj. kilku modeli mebli z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG, które zostały wyprodukowane w okresie 4-5 października 2017 roku (datownik 1740). Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów. 13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ww. awarią. Jednakże zachowujemy środki ostrożności
i będziemy nadal badać sprawę."

Co zrobić, jeśli mamy wątpliwości, czy zakupiony niedawno materac nie jest szkodliwy? Najlepiej poprosić sprzedawcę o oświadczenie o nieskażeniu surowca. Warto też zaniechać kupowania mebli i materacy z niewiadomych źródeł, zwłaszcza jeśli ich cena jest podejrzanie niska.

Zobacz też: Leonidy 2017: Kiedy i gdzie oglądać ten wyjątkowy rój meteorytów?​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają