Bieg po Nowe Życie

i

Autor: fot. Bieg po Nowe Życie Bieg po Nowe Życie

Ratujmy życie! Polska transplantologia wciąż potrzebuje naszego wsparcia i większej uwagi [WIDEO]

2018-03-22 12:09

W Polsce niestety wciąż nie mamy dobrych danych dotyczących przeszczepów. Okazuje się, że chorzy nie umierają w wyniku problemów pooperacyjnych, odrzucenia narządów przez organizm itp., ale dlatego, że wciąż nie ma wystarczającej liczby dawców. W lutym tego roku przeszczepiono tylko siedem serc. Osób oczekujących, ze skrajną niewydolnością serca  jest około czterystu. Zwiększając świadomość Polek i Polaków na pewno uda się zmienić tą sytuację. 

Obalamy mity o transplantacji

O mitach porozmawialiśmy z profesorem Andrzejem Chmurą, specjalistą chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowe, aktywne życie po przeszczepie.

Narządy do przeszczepów tylko od młodych osób? Czy osoby starsze mogą być dawcą?

Oceniając możliwość pobrania narządów do przeszczepów lekarze kierują się przed wszystkim wiekiem biologicznym zmarłego, a nie datą jego urodzenia. Każdy przypadek jest indywidualny i po przeprowadzeniu niezbędnych badań podejmuje się decyzję o przeszczepie. Nie zawsze wszystkie narządy nadają się do przeszczepu, ze względu na zdarzenia zdrowotne przed zgonem np. zatrzymanie krążenia. Czasem np. serce nie nadaje się do pobrania, ale nerka czy wątroba już tak. W Polsce zdarzały się pobrania narządów od ponad 80-letnich pacjentów, z dobrą czynnością pobranych i przeszczepionych narządów.

Narządy i ich fragmenty od żywych dawców. Co taka operacja oznacza dla dawcy? Czy to odbija się na jego zdrowiu, wydolności?

Po przeszczepach dawcy szybko wracają do normalnej aktywności. Ambasador Biegu po Nowe Życie, Przemysław Saleta, oddal nerkę córce. Pomimo powikłań, które zdarzają się bardzo rzadko, wrócił do aktywnego życia oraz czynnego uprawiania boksu. Również Jarosław Jakimowicz, który oddał część swojej wątroby synowi, ma się bardzo dobrze i żyje jak dawniej.

Są na świecie osoby żyjące z jedną nerką, które prowadzą normalny tryb życia, często nawet nie zdając sobie sprawy z faktu, że mają jedną nerkę. Po oddaniu narządu można normalnie pracować, podróżować, uczyć się, uprawiać sport i oddawać się swoim pasjom sprzed zabiegu. Oczywiście dawcy jak i biorcy do końca życia są pod specjalistyczną opieką medyczną, przechodzą regularne badania, dlatego różne choroby, takie jak np. nowotwory, można u nich wykryć znacznie wcześniej; niż u reszty społeczeństwa, na etapie, kiedy jeszcze bez problemu można je wyleczyć.

Jak po przeszczepie żyją i żyć powinni biorcy?Czy muszą rezygnować z pracy, z aktywności fizycznej, wyjazdów, macierzyństwa?

Biorcy tak jak i dawcy mogą żyć normalnie, jak każdy człowiek. Często wręcz, po takim doświadczeniu ich wewnętrzna energia wzrasta i żyją bardziej aktywnie. Aktywność fizyczna, a nawet uprawianie sportu jest bardzo wskazane dla takich osób, tym bardziej, że wśród leków immunosupresyjnych są sterydy, które niestety sprzyjają nadwadze i zmieniają na niekorzyść przemianę metaboliczną.

Są oczywiście osoby, które mimo otrzymania nowego narządu nie wracają do pracy, ale większość prowadzi normalne, aktywne życie. Artur Zychowicz po przeszczepie wątroby skończył medycynę, a Adrianna Szklarz z przeszczepionym sercem obeszła Bornholm z kijami do nordic walking.

Nawet 80 procent chorych w Europie stara się pracować będąc jeszcze w okresie niewydolności narządu, a po przeszczepieniu wraca do pracy i aktywności życiowej w pełnym wymiarze. W Polsce niestety jesteśmy na poziomie 20 procent. Dążymy do tego aby zbliżyć się do statystyk z innych krajów Europy.

Często, dopiero przeszczep nerki, serca, czy wątroby pozwala chorym na spełnienie marzenia o urodzeniu dziecka. Poród oczywiście może stwarzać pewne ryzyko dla przeszczepionego narządu. Jednak w znakomitej większości pacjentki po przeszczepieniu mogą zostać szczęśliwymi mamami.

Już 7 kwietnia odbędzie się Bieg po Nowe Życie!

Jak co roku bieg odbywa się w Wiśle. Wezmą w nim udział osoby, którym zależy na szerzeniu inicjatywy transplantologii. Bieg wystartuje w samo południe. Na starcie będziemy mogli spotkać znane nam ze świata show biznesu osoby m.in.: Przemysława Saletę,  Małgorzatę Potocką, Izabelę Zwierzyńską, Marcina Mroczka, Wojciecha Zielińskiego, Agnieszkę Kaczorowską, Andrzeja Pągowskiego, Ewę Kuklińską, Odetę Moro, Krzysztofa Wieszczka, Piotra Kupichę, Ulę Dębską, Joannę Kuberską, Grzegorza Kotowicza, Artura Siódmiaka, Agnieszkę Rylik, Bartosza Obuchowicza, Michała Olszańskiego, Martę Kuligowską, Jerzego Mielewskiego, i wielu, wielu innych.  

Zobacz video:

Już po raz dwunasty spotkamy się, by pokazać jak wielka jest grupa ludzi dobrej woli, wspierających polską transplantologię. Dzień przed marszem odbędzie się rozdanie nagród Drugie Życie, dla wszystkich osób i instytucji, które przyczyniły się do szerzenia wiedzy o przeszczepach.

Bieg po Nowe Życie

i

Autor: fot. Bieg po Nowe Życie Bieg po Nowe Życie

Bądźcie tam razem z nami. Już 7 kwietnia Bieg po Nowe Życie, Wisła.

Więcej informacji na stronie Bieg po Nowe Życie oraz Facebook-u.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają