– W tym roku mieliśmy już do dyspozycji 54 wypożyczalnie z 450 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w woj. śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników – tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 21,5 tysiąca osób, co oznacza, że łącznie jest ich ponad 41 tysięcy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Kiedy w 2015 roku wystartował rower miejski w Katowicach znajdowały się zaledwie 3 stacje. W zeszłym roku ich liczba wzrosła do 35. Wygląda na to, iż w przyszłym roku zostanie utworzonych kolejnych 12 wypożyczalni. - Statystyki wypożyczeń i najchętniej pokonywanych tras są przez nas analizowane, by w kolejnym roku optymalizować sieć m.in. poprzez zmianę lokalizacji niektórych stacji, z których katowiczanie rzadziej wypożyczali jednoślady. Oczywiście poza liczbami ważne są też głosy mieszkańców, którzy wskazują nam propozycje zmian. Dlatego w tym roku przenieśliśmy wypożyczalnię rowerów na Murckach z parku Murckowskiego na rynek w tej dzielnicy - dodaje Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Docelowo w Katowicach ma powstać 150 wypożyczalni.
Polecany artykuł:
Najwięcej wypożyczeń miało miejsce w sierpniu - ponad 35 tysięcy. Najbardziej oblegana stacją była wypożyczalnia rowerów "Katowice - Rynek", skąd użytkownicy wybierali jednoślady ponad 31 tysięcy razy. Najbardziej uczęszczana trasa prowadziła ze stacji „KTBS – Krasińskiego 14” do „Katowice Rynek” (3,4 tys. przejazdów). Następne w kolejności były przejazdy na linii „Katowice Rynek” - „KTBS Krasińskiego 14” (3,2 tys. przejazdów) oraz ze stacji „Silesia City Center” do wypożyczalni „Katowice Rynek” (2,2 tys. przejazdów).
Rowerzyści najczęściej korzystali z wypożyczenia jednośladu na okres 15 minut, albowiem tyle trwa jego bezpłatne użytkowanie. Średni czas korzystania z roweru to 30 minuty i 42 sekundy. Poza standardowymi rowerami katowiczanie mieli także od tego roku do dyspozycji 10 pojazdów typu cargo, którymi można przewozić zarówno ładunki do 100 kg jak i dzieci.
Katowicki magistrat chwali się również inwestycjami w zakresie budowy dróg rowerowych. Na przestrzeni ostatnich czterech lat powstało ich ponad 15 kilometrów, kolejnych 58 km tras zmodernizowano. Miasto zapowiada kolejne inwestycje w tym zakresie w przyszłym roku. Najważniejsze z nich to budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Armii Krajowej – blisko 2 km na odcinku od ul. Bażantów do ul. Marzanny, połączenie ul. Medyków z Centrum Przesiadkowym Ligota (ponad 1,5 km), połączenie ul. Rataja z trasą nr 103 (0,5 km) czy też połączenie ul. Pułaskiego z ul. Francuską wzdłuż ul. Lotnisko (1,1 km).