Wielki Piec w Hucie Pokój

i

Autor: UM Ruda Śląska/Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Wielki Piec w Hucie Pokój

Rewitalizacja Wielkiego Pieca Huty Pokój! Aż 96 chętnych na wykonanie projektu!

2019-05-29 14:02

To ma być jedna z największych atrakcji turystycznych na Śląsku. Wielki Piec Huty "Pokój" przejdzie rewitalizację. W rozpisanym przez miasto przetargu oferty złożyło aż 96 pracowni projektowych i architektów.

Wielki Piec Huty Pokój jeszcze nie jest dostępny dla turystów a już cieszy się ogromną popularnością! W ogłoszonym przez Urząd Miasta Rudy Śląskiej przetargu zgłosiło się aż 96 pracowni projektowych i architektów, którzy chcą stworzyć koncepcję zagospodarowania starego pieca hutniczego.

- Każdy zgłaszający swój udział w konkursie musiał wykazać się nie tylko posiadaniem odpowiednich uprawnień z zakresu projektowania, ale również legitymować się stosownym doświadczeniem w projektowaniu budynku lub zespołu budynków użyteczności publicznej o kubaturze co najmniej 9000 m³ lub powierzchni użytkowej co najmniej 2 500 m² - wylicza wiceprezydent, Michał Pierończyk.

>>> Myszy i... chlew. Skąd wzięły się nazwy miast w woj. śląskim? [GALERIA]

"Teraz wszystkie zgłoszenia muszą zostać zweryfikowane, a następnie zakwalifikowani do konkursu uczestnicy do 4 września będą mieli czas na przygotowanie opracowań studialnych. Zwycięski projekt wyłoniony zostanie do końca roku" - napisał UM Rudy Śląskiej.

Nagrodzona pracownia otrzyma 80 tys. złotych oraz możliwość opracowania dokumentacji rewitalizacji Wielkiego Pieca. Etap przygotowawczy kosztować będzie miasto około 2 mln złotych. Natomiast właściwa rewitalizacja to koszt nawet 40 mln złotych.

- Pod uwagę będą brane walory estetyczne zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych, walory konserwatorskie i urbanistyczne oraz rozwiązania funkcjonalno–użytkowe. Oceniany będzie także aspekt ekonomiczny przedstawionych rozwiązań - podkreśla Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.

Wielki Piec Hutniczy wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku, co zarejestrowała nawet Polska Kronika Filmowa. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Jego wygaszenie nastąpiło w 2005 roku. W międzyczasie Wielki Piec przeszedł dwukrotnie modernizację. Od 2012 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Czytaj także: Lalka "śpiąca" w łóżku i urządzenia rehabilitacyjne. Co znajduje się w opuszczonym sanatorium przy polskiej granicy? [ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają