Edward Gierek objął funkcję I sekretarza KC PZPR w grudniu 1970 roku. Przez 10 lat, które są określane mianem "gierkowskiej dekady" udało mu się rozpędzić polską gospodarkę, wybudować nowe drogi, tysiące mieszkań, a przede wszystkim poprawić sytuację materialną Polaków. Wielu z nich pamięta słynne powiedzenie Gierka: "Towarzysze, pomożecie?". I tak "towarzysze" pomagali jak mogli w budowie silnego socjalistycznego państwa. Czasy rządów Gierka są wspominane z nostalgią, jako okres dobrobytu i bogactwa. Jeden z internautów przypomniał listę sukcesów ówczesnej ekipy rządzącej, na której czele stał towarzysz z Zagłębia.
- Dekada lat 70-tych w Polsce Ludowej to niekwestionowany rozwój polskiej gospodarki, kultury, nauki i sportu, na które państwo przeznaczało wysokie nakłady. W Przerwanej Dekadzie Edwarda Gierka wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw, w tym: 71 fabryk domów, 18 zakładów mięsnych, 16 fabryk odzieżowych, 14 chłodni, 10 zakładów elektronicznych, 10 fabryk mebli, 9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych, 9 elektrociepłowni, 7 elektrowni, 7 fabryk samochodów i ich części, 5 cementowni, 5 kopalni węgla kamiennego, "Port Północny". Na początku dekady (1972) objęto rolników indywidualnych ubezpieczeniem rentowym i emerytalnym i szereg innych inwestycji (pis. oryg.) - napisał pan Maciej.
Choć rzeczywiście w latach 70. nastąpił gwałtowny rozwój krajowej gospodarki, to druga połowa rządów Gierka nie była już pasmem sukcesów. Pieniądze na budowę fabryk, mieszkań, wzrost płac i zasiłków pochodziły z zagranicznych pożyczek. Te urosły z czasem do gigantycznych wręcz rozmiarów! Zadłużenie państwa było ogromne. Dodatkowo po wybuchu wojny izraelsko-arabskiej w 1973 roku gwałtownie wzrosły ceny ropy naftowej, od której uzależniona była w dużej mierze polska gospodarka. Państwa nie było stać na sprowadzenie podstawowych produktów, dzięki którym można było zachować ciągłość produkcji. Tym samym doszło do kryzysu gospodarczego. Wywołał on falę niezadowolenia społecznego. W 1980 roku podjęto decyzję o odsunięciu Gierka ze stanowiska (także ze względów na jego pogarszający się stan zdrowia). Mimo tego pierwsze lata jego rządów do tej pory wspomina się, jako "złotą erę" w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Edward Gierek ostatnie lata swojego życia spędził w Ustroniu. Zmarł 29 lipca 2001 roku w Cieszynie.