Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w woj. śląskim

i

Autor: pixabay/Wikipedia

Śląskie

Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w woj. śląskim. Jest ich tyle, że mogliby wypełnić całe Jaworzno

2023-10-31 12:52

Choć mało kto w Polsce potrafiłby bezbłędnie wskazać na mapie, gdzie leży Saint Lucia, to niektórzy obywatele tego kraju doskonale wiedzą, gdzie leży Śląsk i Zagłębie. A przynajmniej tak wynika z danych ZUS dotyczących cudzoziemców pracujących w woj. śląskich. Jest ich bardzo dużo i pochodzą z ponad stu krajów - nawet tak odległych, jak Burundi czy właśnie Saint Lucia.

Śląski oddział ZUS opublikował najnowsze dane dotyczące liczby cudzoziemców pracujących legalnie w woj. śląskim. Tylko w okresie od maja do sierpnia ich liczba wzrosła o 1,7 tys. i wyniosła prawie 95 tys. osób. To więcej, niż liczy mieszkańców Pszczyna, Jaworzno, Mysłowice, Żory czy Siemianowice Śląskie. Dla porównania - w całej Polsce pracuje ponad 1,1 mln obcokrajowców.

Kto najczęściej przyjeżdża pracować do woj. śląskiego?

Chyba nikogo nie zaskoczy, że największą grupę cudzoziemców pracujących w Śląskiem stanowią Ukraińcy. Zatrudnionych jest tutaj 71 tys. osób z ukraińskim paszportem, czyli prawie 75 procent wszystkich obcokrajowców w województwie. Co więcej, prawie co dziesiąty Ukrainiec w Polsce wybiera Śląsk i Zagłębie jako miejsce swojej pracy.

Następni w kolejności są Białorusini i Gruzini. Ale zdarzają się także pracownicy z odległych zakątków świata, takich jak Pitcairn czy Saint Lucia.

- W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman, czy Burundi - mówi cytowana w informacji prasowej regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim Beata Kopczyńska.

Które miasto w woj. śląskim najczęściej wybierają cudzoziemcy?

Najwięcej cudzoziemców odnotował Oddział ZUS w Chorzowie (ponad 22 tys. osób). Drugi w kolejce jest oddział w Częstochowie (16,3 tys. osób), następnie w Rybniku (16,1 tys. osób) i Zabrzu (16 tys. osób).

Cudzoziemcy w Śląskiem najczęściej pracują w ramach umowy o pracę. Wielu decyduje się także na założenie firmy - w całym województwie ponad 2,3 tys. obcokrajowców prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali pracują na umowach zleceniach lub innych umowach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają