To już 9 sezon w Muzeum. W tym roku oglądać możemy mieszkanie z lat 70 - tych ubiegłego wieku, z meblościanką na wysoki połysk i modnymi w tych latach kryształami. W pokoju stoi popularny wtedy telewizor Rubin a ścianę zdobi nieodzowna makatka. W pokoju dziecięcym stoi półko-tapczan a w kuchni zobaczycie starą krajalnicę do chleba i sokowirówkę.
W muzeum odtworzony został także gabinet I Sekretarza KC PZPR z popiersiem Lenina a także gabinet dentystyczny z lat 70 i 80. Obok można zobaczyć jak 40 lat temu wyglądała klasa szkolna. - W Kapsule Czasu na odwiedzających czeka rodzinny kącik gier planszowych i kącik zabaw nie tylko dla najmłodszych - mówi Monika Żywot prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki.
W budynku XIX-wiecznej obory powstała nowa sala wystawiennicza, a w niej "Wspomnień czar", czyli kolekcja rowerów, sprzętu radiowo-telewizyjnego, sztandarów, odznaczeń, nart oraz kącik czytelniczy. Nowością jest również plac zabaw z przełomu lat 70. i 80. XX wieku.
Muzeum PRL-u znajduje się przy ul. Zajęczej 42 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Ekspozycje można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Więcej na stronie www.muzeumprl-u.pl.
Przypomnijmy, że Muzeum PRL-u powstało na pozostałościach dziewiętnastowiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). Po zamknięciu PGR-ów w Polsce, folwark pozostawiony został sam sobie. Muzeum swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 roku w XXI rocznicę polskich, demokratycznych wyborów. Pod koniec 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzkie Muzeum PRL-u do Państwowego Rejestru Muzeów.