Hałda przy ul. 1  Maja w Rudzie Śląskiej będzie zrewitalizowana

i

Autor: UM Ruda Śląska Hałda przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej będzie zrewitalizowana

Ruda Śląska: Pocynkowa hałda w centrum miasta będzie zrewitalizowana [AUDIO]

2016-07-01 19:00

Milion złotych kosztować będzie rekultywacja pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej. Powstanie tam miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta.

W tym roku badania, prace nad dokumentacją oraz konsultacje społeczne, a w kolejnych dwóch eksperymentalne nasadzenia roślin wchłaniających metale ciężkie oraz utworzenie przestrzeni dla rekreacji i wypoczynku - tak wyglądają założenia dotyczące rekultywacji części pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej.

Środki na ten cel w wysokości ponad 1 mln zł daje Komisja Europejska w ramach międzynarodowego projektu realizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, którego Ruda Śląska jest partnerem. Uczestnicy projektu gościli w tym tygodniu w mieście.

Hałda przy ul. 1 Maja jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej. Znajduje się ona praktycznie w centrum miasta. Tak duży poprzemysłowy teren i to w takiej lokalizacji jest problemem dla miasta. Dlatego władze Rudy mają pomysły jak go zagospodarować, a pomóc w tym mają m.in. środki unijne.

- Hałda jest już częściowo zrekultywowana, dokonano tego jeszcze w latach 80-tych XX w. Teraz te wcześniejsze działania będziemy mogli uzupełnić, szczególnie, że w ciągu ostatnich 30 lat zmieniły się technologie i pojawiły nowe narzędzia, które można z powodzeniem wykorzystać - ocenia wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer. Na hałdzie pojawią się przede wszystkim nowe, atrakcyjne tereny zielone, place zabaw i trakt rudzki.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja zajmuje obszar 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie w okresie od I połowy XIX w. do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung. W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km kwadratowych, czyli blisko 5 proc. powierzchni miasta. W ubiegłym roku udało się je wszystkie zinwentaryzować. W ten sposób na mapie miasta naniesiono 35 lokalizacji. Dla każdej z nich założono kartę obiektu, w której znajdują się informacje o stanie własnościowym, przeznaczeniu terenu, powierzchni hałdy, pochodzeniu odpadów, rodzaju zdeponowanego materiału, a w niektórych przypadkach także o ilości materiału. Większość ze zinwentaryzowanych zwałowisk w mieście to hałdy pokopalniane, na których znajdują się odpady pogórnicze.

 
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają