Ruda Śląska: Specjalny dźwig przeniesie żelbetowy schron z czasów II wojny światowej [ZDJĘCIA]

2017-07-01 13:05

W Rudzie Śląskiej drogowcy przeniosą 70-cio tonowy schron z czasów II wojny światowej. "Operacja Schron" odbędzie się 4 lipca.  

Specjalistyczny 300-tonowy dźwig spróbuje podnieść i przenieść ważący ponad 70 ton żelbetowy schron sprzed II wojny światowej, który koliduje z budowaną obecnie w mieście trasą N-S. Drogowcy zamierzają go przetransportować o 20 metrów i osadzić w nowej lokalizacji. Operacja przeniesienia budowli odbędzie się w najbliższy wtorek, 4 lipca, o godz. 11:00 w rejonie ul. Pasiecznej. Całość terenu została już przebadana pod kątem niewybuchów przez saperów.

W mieście od niespełna dwóch miesięcy trwa budowa odcinka trasy N-S od ul. Bukowej do ul. Kokota. Prace rozpoczęły się od przebudowy infrastruktury technicznej: sieci wodociągowej, energetycznej i kanalizacyjnej. Jednym z elementów kolidujących z budowaną drogą jest schron pozorno-bojowy. - Jest to mała kapsuła, właściwie dla dwóch osób, z murem sugerującym, że jest to duży schron bojowy, stąd nazwa - tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. Pochodzący z 1938 r. schron jest dobrze zachowany, ale obecnie zalany deszczówką. Posiada wszystkie elementy stalowego wyposażenia, takie jak dwudzielne drzwi pancerne czy zamknięcie pancerne strzelnicy r.k.m.
 
Schron zostanie przeniesiony o 20 metrów na północ od dotychczasowego miejsca i osadzony na rodzimym gruncie przez specjalistyczny dźwig o udźwigu 300 ton. - Z uwagi na pęknięcia muru osłaniającego właściwy schron, ta część konstrukcji została już przeniesiona w nowe miejsce. Po przeniesieniu kapsuły cały obiekt zostanie przykryty ziemią, aby zachować pierwotny wygląd. Specjalnie dla zwiedzających zostanie wykonane zejście schodami terenowymi z poziomu chodnika - tłumaczy Maciej Szczerbowski z firmy Drogopol, która realizuje inwestycje w Rudzie Śląskiej.
 
Warto dodać, że w pobliżu znajduje się również duży bunkier. Oba obiekty należą do Obszaru Warownego „Śląsk” - Grupy Bojowej „Wirek”. Jej zadaniem była osłona od południa Rudy Śląskiej - Wirku i uzupełnienie obrony pomiędzy Punktem Oporu Nowy Bytom - Czarny Las a Punktem Oporu „Szyb Artura” w Kochłowicach.
 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają