Rząd i związkowcy podpisali umowę dot. wygaszenia kopalń
Umowa była negocjowana przez stronę rządową i związkowców od kilku miesięcy. Porozumienie zostało zawarte w związku z koniecznością zmiany modelu polskiej energetyki i związane z tym przejście z węgla na odnawialne źródła energii. Sytuacja kopalń w ubiegłym roku pogarszała się ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce. Dlatego na podpisanie porozumienia wszyscy czekali z zapartym tchem. W środę 28 kwietnia ogłoszono, że związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali w Katowicach umowę społeczną zakładającą m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla sektora węglowego w tym okresie i osłony socjalne dla górników. Umowa zawiera też mechanizmy wsparcia transformacji Śląska.
Czytaj również: BAJOŃSKIE sumy na kontach członków zarządu JSW! Spółka przyniosła wielkie straty, ale prezes mógł otworzyć szampana!
Parafowanie negocjowanego od kilku miesięcy tekstu umowy otwiera drogę do rozpoczęcia procesu jej prenotyfikacji, a później notyfikacji w Komisji Europejskiej. Prenotyfikacja to rodzaj postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Jest ono prowadzone między państwem członkowskim UE a Komisją i nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące. W tym czasie służby Komisji oraz państwa członkowskie mają możliwość nieformalnego i poufnego przedyskutowania prawnych i ekonomicznych aspektów dotyczących projektu przyznania pomocy. Teraz KE musi wyrazić zgodę na pomoc państwa dla kopalń. Umowa zawiera bowiem zapisy dotyczące dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz finansowanie osłon socjalnych dla górników - urlopów przedemerytalnych i 120-tysięcznych odpraw pieniężnych.
Umowa społeczna w sprawie górnictwa. Zastrzyk pieniędzy dla górników
Na mocy umowy obecnie zatrudnieni górnicy mają otrzymać ustawowe gwarancje pracy do emerytury lub osłony socjalne - urlopy przedemerytalne (płatne w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) i 120-tysięczne odprawy pieniężne. Budżet państwa ma dopłacać do redukcji mocy produkcyjnych w kopalniach, które będą stopniowo zamykane do końca 2049 roku - harmonogram ich wygaszania jest częścią umowy. Wynegocjowano też wielkość podwyżek w kopalniach na najbliższe cztery lata. Porozumienie przewiduje ponadto warte łącznie ponad 16 mld zł inwestycje w czyste technologie węglowe oraz powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska z 500-milionowym kapitałem początkowym i gwarancjami na kolejny miliard zł.