Od środowego rana do godz. 4.30 w czwartek strażacy zanotowali 154 zdarzenia związane z pogodą. Mieli 41 interwencji dotyczących przyborów wód – najwięcej w powiatach: cieszyńskim (20), żywieckim (11) i bielskim (5). 43 razy strażacy byli wzywani do pompowania wody – najwięcej pracy mają w tych samych powiatach. 35 zgłoszeń było związanych z silnym wiatrem, także w centralnej części województwa - informuje Polska Agencja Prasowa. Ogółem w całym kraju strażacy przeprowadzili prawie 2 tysiące interwencji, najwięcej na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskim.
W czwartek 23 maja nad ranem stany alarmowy przekroczone zostały na Białej Wisełce w Wiśle Czarnem o 7 cm (107 cm), Wiśle w Ustroniu o 7 cm (237 cm), Białej w Bielsku-Białej o 34 cm (234 cm) i w Bestwinie o 78 cm (338 cm), Koszarawie w Pewli Małej o 17 cm (247 cm), a także na Sole o 26 cm (486 cm). Tendencja jest wzrostowa.
W woj. śląskim obowiązuje III stopień zagrożenia hydrologicznego.
22 maja w centralnej części województwa wprowadzono II stopień zagrożenia meteorologicznego w powiatach: lublinieckim, myszkowski, zawierciańskim, tarnogórskim, gliwickim, Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, pow. mikołowskim, Tychach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, pow. będzińskim, Sosnowcu, Jaworznie i pow. bieruńsko-lędzińskim.
Natomiast na południu województwa wprowadzono III, najwyższy stopień zagrożenia. Dotyczy pow. rybnickiego, Rybnika, pow. raciborskiego, pow. wodzisławskiego, pow. cieszyńskiego, pow. żywieckiego, Bielska-Białej, pow. bielskiego, pow. pszczyńskiego, Żor, i Jastrzębia Zdroju. Ostrzeżenia obowiązują do 23 maja do godz. 18:00.
Od środy obowiązuje ogłoszone przez wojewodę śląskiego pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim, a także w Bielsku-Białej.