Więcej kasy dla samorządowców

i

Autor: pixabay.com/kschneider2991 Więcej kasy dla samorządowców

Samorządowcy zarobią więcej? Związek Miast Polskich przedstawił projekt nowelizacji

2019-01-30 17:50

Sprawiedliwsze wynagrodzenia w samorządach? To możliwe! Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta uzależnione od przeciętnej płacy w gospodarce i zróżnicowane w zależności od województwa, w którym leży dana gmina, miasto czy powiat – takie są założenia projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Projekt opracował Związek Miast Polskich.

Szef ZMP Zygmunt Frankiewicz, pełniący jednocześnie stanowisko prezydenta Gliwic, przedstawił projekt nowelizacji podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt ma zreformować system wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru - informuje serwis samorządowy PAP.

Nowelizacja zakłada całościowe uregulowanie kwestii wynagrodzeń wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w ustawie o pracownikach samorządowych, a nie jak obecnie - w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wynagrodzenie to ma być oparte o przeciętną płacę w gospodarce podawaną przez GUS, a nie o wskaźnik z budżetu państwa. Płace będą bardziej zróżnicowane m.in. ze względu na wielkość jednostki terytorialnej. Od tej pory wójt małej gminy nie będzie mógł zarabiać niewiele mniej od prezydenta Warszawy. Związek chce również zróżnicowania wynagrodzeń miast na prawach powiatu i pozostałych. Zmiany spowodują wzrost zarobków samorządowców.

Obecny system jest zły, niesprawiedliwy, nieuczciwy. Proponujemy zwiększenie wysokości wynagrodzeń, żeby odejść od sytuacji, że wójt, burmistrz, prezydent miasta jest daleko w tyle, jeśli chodzi o wynagrodzenie w mieście - powiedział dla PAP szef ZMP, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Przykładowo - prezydent Warszawy jest dopiero 245 jeśli chodzi o miejskie zarobki. Z kolei prezydenta Lublina wyprzedza 9 pracowników urzędu miasta, 12 pracowników spółek miejskich i 14 członków zarządu spółek miejskich. Argumentem za podwyższeniem płac samorządowców ma być również fakt, że osoby na stanowiskach kierowniczych w prywatnych firmach zarabiają więcej. - Uważamy, ze samorządowcy powinni być - jak wszyscy - wynagradzani zależnie od efektów pracy, od ilości zadań, ważności rozwiązywanych problemów - dodaje Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

>>> Tychy: Mieszkańcy mają do wydania 5 mln złotych! Ruszyła VI edycja Budżetu Obywatelskiego [AUDIO]

Wedle obecnych przepisów wynagrodzenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta składa się z czterech części: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku specjalnego, dodatku funkcyjnego i dodatku stażowego. W maju ubiegłego roku wynagrodzenie zasadnicze samorządowców na stanowiskach kierowniczych zostało rozporządzeniem obniżone o 20 proc. W sumie maksymalne wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie może przekroczyć siedmiokrotności kwoty bazowej, określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W tym roku jest to 12 525,94 zł brutto.

Czytaj także: Zabrze: Doniósł na koleżanki biorące udział w "Czarnym Proteście". Został skazany za ich obrazę

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają