5 osób z odrą w cieszyńskim szpitalu

i

Autor: pixabay.com/DarkoStojanovic 5 osób z odrą w cieszyńskim szpitalu

Skoczów: Odra w Domu Pomocy Społecznej. 5 osób w szpitalu

2019-02-05 11:11

W Skoczowie (powiat cieszyński) wykryto 5 przypadków zarażenia odrą. Chorzy trafili do szpitala w Cieszynie.

Zarażeni to troje pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej oraz dwie pracownice placówki. W domu opieki nie stwierdzono innych ognisk choroby. Pozostali pensjonariusze są pod nadzorem lekarza rodzinnego. O tym, że wykryto przypadki zachorowań został poinformowany cieszyński sanepid. Osoby, które trafiły do szpitala w Cieszynie, są poddane kwarantannie. W Skoczowie wprowadzane są procedury związane z wykrytym zakażeniem.

Do 1 lutego liczba zachorowań w województwie wzrosła do 42. Kolejnych 15 przypadków to podejrzenie zachorowania na odrę – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Co zrobić, aby uchronić się przed odrą? W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia (po 5 urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok.

>>> Mieszkanka Katowic dokonuje niemożliwego! Jedzie z Alaski do Argentyny na rowerze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czym jest odra? To choroba wirusowa, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

Jak uchronić się przed odrą? Nie ma konkretnego leku na odrę. Chorych leczy się objawowo. Każda chora osoba powinna pojawić się u lekarza. On oceni ryzyko i zdecyduje o tym, czy pacjent ma zostać w domu, czy pójść do szpitala. Chory na odrę musi większość czasu spędzać w łóżku, w osobnym, przewietrzonym pokoju. Warto zadbać o to, by powietrze było nawilżone - suche nasili nieżytowe objawy odry.

Czytaj także: Tychy: 8 ekologicznych autobusów zasili tabor tyskiego PKM-u

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki