Śląsk: II tura wyborów. Jak przebiega głosowanie, są kolejki do lokali wyborczych? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

i

Autor: mj-s

Śląsk: II tura wyborów. Jak przebiega głosowanie, są kolejki do lokali wyborczych? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

2020-07-12 14:06

Wybory prezydenckie 2020. 12 lipca w II turze wyborów zdecydujemy kto przez najbliższe 5 lat będzie piastować urząd prezydenta. Głosowanie w całym kraju ruszyło punktualnie o 7.00 i jeśli nie dojdzie do żadnych incydentów, potrwa do 21.00. Głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, dlatego należy pamiętać o tym, że w lokalu wyborczym będzie mogła znajdować się w jednym czasie ściśle określona liczba osób. Jak sytuacja wygląda w śląskich lokalach wyborczych?

Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory na ten moment przebiegają bez większych problemów. Do godziny 12.00 wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom, co stanowi 24,73 proc uprawnionych. Największa frekwencja jest w tej chwili w województwach: mazowieckim, małopolskim i podlaskim - poinformowała PKW. Najmniej wyborców zagłosowało w województwach: opolskim, lubuskim i w Wielkopolsce.

Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW przyznał, że pomimo braku problemów do Komisji dochodzą jednak głosy, że w niektórych miejscach ludzie stoją w długich kolejkach. Zapewnił jednocześnie, że prawdopodobnie po południu kolejki będą mniejsze i wówczas łatwiej będzie dostać się do lokalu wyborczego.

W województwie śląskim do głosowania było uprawnionych 3,44 mln osób. W regionie powołano prawie 3 tys. komisji wyborczych. Wszystkie lokale wyborcze otwarto o godz. 7.00. Głosowanie przebiega sprawnie, na ten moment nie ma informacji o tworzących się kolejkach. Mieszkańcy Śląska głosują na bieżąco.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Wybory 2020. Frekwencja na 12:00. PKW ALARMUJE: korupcja polityczna! Chciał dać 20 zł za głosowanie na konkretnego kandydata [RELACJA]

Jak przebiega głosowanie w Sosnowcu? Sprawdzał Przemek Kopiejka

Spis treści

  1. Wybory 2020 - godziny głosowania
  2. Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym
  3. Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?
  4. Wybory 2020 – zasady głosowania

Wybory 2020 - godziny głosowania

W całej Polsce lokale wyborcze w czasie wyborów 2020 otwarte będą już od godziny 7:00. Zamknięcie lokali nastąpi o godzinie 21:00 i to właśnie do tej godziny będzie można oddawać głos na swojego kandydata na prezydenta w wyborach 2020.

Jeśli wszedłeś do lokalu wyborczego przed czasem oficjalnego zakończenia głosowania na prezydenta (przed godziną 21:00) będziesz mógł oddać swój głos.

Wybory 2020. Jakie są oczekiwania Polaków po wyborach?

Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym

Wybory prezydenckie 2020 odbywają się w reżimie sanitarnym, dlatego należy pamiętać o tym, że w lokalu wyborczym będzie mogła znajdować się w jednym czasie ściśle określona liczba osób. Jest to zależne od wielkości pomieszczenia, w którym odbywać się będą wybory 2020. W związku z tym, planując swój udział w wyborach 2020, należy wziąć pod uwagę to, żeby nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę, ponieważ przed lokalami wyborczymi mogą ustawiać się kolejki.

Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?

Tradycyjnie najmniej osób chcących zagłosować jest w czasie trwania mszy. To właśnie w drodze do kościoła lub z, Polacy najczęściej decydują się oddać głos w wyborach. Jeśli nie chcesz stać w kolejce, warto iść głosować wcześnie rano. W godzinach popołudniowych i wieczornych kolejki do urn są coraz większe. Zwłaszcza w czasie wyborów 2020 mogą być one o wiele większe, niż pamiętamy je z ubiegłych lat. Jest to spowodowane tym, że wybory prezydenckie 2020 przeprowadzane są w reżimie sanitarnym i w związku z tym w lokalu wyborczym jednocześnie może znajdować się ściśle określona liczba osób.

Wybory 2020 – zasady głosowania

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania. Na karcie znajdują się nazwiska dwóch kandydatów (w pierwszej turze było ich jedenastu). Aby głos był ważny, znak X należy postawić w kratce tylko przy jednym kandydacie.

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani też odstępować komukolwiek takiej karty. By nasz głos był ważny do urny musi być wrzucona kompletna karta do głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną. Po otrzymaniu karty do głosowania trzeba sprawdzić, czy są na niej dwie pieczęcie, bo może okazać się, że oddamy głos nieważny.

Jak czytamy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – podczas II tury wyborów poza kolejnością, bez kolejki, będą mogły zagłosować:

  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dzieckiem do lat trzech,
  • osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Wybory 2020. Frekwencja na godzinę 12.00

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki