Język śląski nie będzie językiem regionalnym. Jest weto prezydenta
Język śląski nie może zostać uznany za język regionalny - Andrzej Duda postanowił zawetować ustawę autorstwa Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie. W uzasadnieniu, które opublikowała na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, czytamy, że podejmując powyższą decyzję, Andrzej Duda korzystał z opinii ekspertów dostępnych w sferze publicznej, głównie językoznawców. Uznają oni, że język śląski, na który składają się gwary śląskie wchodzące w skład gwar języka polskiego, jest takim samym dialektem, jak dialekt mazowiecki czy wielkopolski.
W związku z tym "nie została spełniona przesłanka prawna wynikająca z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego". Dalsza część tekstu poniżej.
Prezydent podzielając obawy, że uznanie etnolektu śląskiego za język regionalny, a tym samym objęcie go ochroną wynikającą z tego tytułu, może spowodować podobne oczekiwania u przedstawicieli innych grup regionalnych, chcących pielęgnować swoje lokalne języki, kierując się odpowiedzialnością za państwo, uważa, że nie można zaaprobować żądań o objęcie określonych dialektów językowych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, przy braku do tego jednoznacznych podstaw merytorycznych i prawnych, zwłaszcza w bieżącej sytuacji społecznej i geopolitycznej. Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego - informuje Kancelaria Prezydenta RP.
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw została ponownie skierowana do Sejmu.