smog na Śląsku

i

Autor: Hans/cc/pixabay.com i bycfotografem/cc/pixabay smog na Śląsku

Śląskie bez smogu? To możliwe! Zobacz co możesz zrobić

2017-01-25 9:29

W związku z coraz częstszymi przekroczeniami dozwolonych norm zanieczyszczenia powietrza, mieszkańcy woj. śląskiego wystosowali petycję o podjęciu działań antysmogowych w naszym województwie. 

Każdy z nas może wziąć los w swoje ręce i zaapelować o podjęcie działań antysmogowych w naszym województwie. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwają do 6 lutego. Petycja wraz z możliwością dołączenia się do akcji jest dostępna tutaj. Dane są alarmujące. 14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się właśnie w naszym województwie. Podjęcie działań jest konieczne. 

Jakie zmiany może wprowadzić petycja?

W jej myśl od 1 września 2017 roku, ma obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Zmiany mają objąć obszar całego regionu. –  Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach są działaniami dobrymi, aczkolwiek doraźnymi,. Nie rozwiążą problemu.– alarmuje Patryk Białas, z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Smog

i

Autor: materiały prasowe Smog

Smog zabija!

Robi to wprawdzie powoli, ale bardzo skutecznie. Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu. Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem – ostrzega Renata Nitrebska, z Zabrzańskiego Alarmu Smogowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają