Śląskie: Cud medycyny! Lekarze zrekonstruowali 13-latce stopę! Groziła jej amputacja

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Śląskie: Cud medycyny! Lekarze zrekonstruowali 13-latce stopę! Groziła jej amputacja

Śląskie: Cud medycyny! Lekarze uratowali 13-latce stopę! Ewie groziła amputacja

2020-06-19 21:10

W Katowicach przeprowadzono niezwykle skomplikowaną operację, którą prowadzili specjaliści Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dzięki lekarzom 13-letnia dziewczynka, która była poszkodowaną w koszmarnym wypadku drogowym, odzyskała stopę! Doszło do rekonstrukcji utraconej pięty. Niesamowite!

13-letnia Ewa poważnie ucierpiała w wypadku samochodowym. Obrażenia dotyczyły między innymi otwartego złamania kości piętowej z rozległym ubytkiem tkanek miękkich prawej stopy, obejmującym skórę, tkankę podskórną, mięśnie oraz rozcięgno podeszwowe. Nastolatce groziła amputacja całej stopy. Uratowali ją przed tym specjaliści z województwa śląskiego!

Skomplikowaną operację przeprowadzili wspólnie lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dokonali rekonstrukcji stopy! Zrobili to, co nie udało się nawet niezwykle doświadczonym specjalistom z Łodzi, którzy nie byli w stanie odtworzyć utraconych struktur. To cud medycyny!

- Wspólnie z prof. Tomaszem Koszutskim, ordynatorem Oddziału Chirurgii i Urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, z którym współpracujemy od kilku lat i zoperowaliśmy już wspólnie kilkanaścioro dzieci, postanowiliśmy pomóc również i Ewie - powiedział prof. Łukasz Krakowczyk, który jest członkiem gliwickiego zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych, przeprowadzających m.in. pionierskie operacje przeszczepu twarzy, cytowany przez "Rynek Zdrowia".

Operację przeprowadzono pod koniec maja. Trwała aż pięć godzin!

- Polegała w pierwszej kolejności na oczyszczeniu z pozostałych martwiczych tkanek stopy prawej oraz zidentyfikowaniu naczyń dawczych na podudziu, którymi krew będzie płynąć do rekonstruowanego obszaru. Następnie wytworzono wolny płat udowy składający się ze skóry, tkanki podskórnej, powięzi szerokiej uda, części mięśnia obszernego bocznego uda opartego na naczyniach oraz nerwie czuciowym. Cały ten kompleks tkanek miękkich przeniesiono w okolicę stopy prawej, wykonano zespolenia naczyniowe i nerwowe oraz odtworzono utracone struktury - czytamy w serwisie "Rynek Zdrowia".

Ewa wróciła już do domu i rozpoczęła rehabilitację. Jest pod stałą kontrolą poradni chirurgicznej w Katowicach. Stopa goi się prawidłowo, lekarze są dobrej myśli.

Życzymy dużo zdrowia!

Tyska fundacja Przystań Ocalenie potrzebuje pomocy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają