Punkty pobrań wymazów, które są potrzebne do wykonania testu na koronawirusa, znajdują się w kilku miastach na terenie województwa śląskiego, a konkretnie w Katowicach, Tychach, Bytomiu i Chorzowie. Gdzie zrobić test na koronawirusa za darmo na NFZ w Śląskiem? Jakie są kolejki? To wszystko zależy od dnia i pory. Ostatnio w Katowicach trzeba było czekać w sznurze aut nawet kilka godzin. Zanim jednak wybierzemy się, by wykonać test, musimy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą: dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Trzeba też przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu oraz unikać środków transportu zbiorowego. Test jest bezpłatny, jeśli otrzymamy na niego skierowanie. Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez lekarza POZ. Pełną listę miejsc w Śląskiem, w których możemy wykonać badanie na koronawirusa za darmo, znajdziecie w powyższej galerii zdjęć.
Gdzie zrobić test na koronawirusa za darmo na NFZ w Śląskiem? Ile za niego zapłacimy? Te pytania zadaje sobie coraz więcej z nas. Zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł wystawić zlecenie testu. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u pacjenta objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie zlecenie testu. Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.
Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:
- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.