O sporym szczęściu może mówić mieszkanka Tychów. Kobieta wjechała samochodem osobowym za zaporę na przejeździe kolejowym, przez który chwilę później miał przejechać pociąg. Do zdarzenia doszło w powiecie pszczyńskim. Na szczęście całą sytuację zauważył policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który był po służbie.
- Stróż prawa zareagował natychmiast, bowiem liczyła się każda sekunda. Ruszył w kierunku przejazdu i wyłamał bariery, aby pomóc kobiecie wydostać się z potrzasku. Po chwili przejechał rozpędzony skład - opisuje całe zajście śląska Policja.
Kobieta była roztrzęsiona. Na miejsce zdarzenia przyjechała drogówka. Policjanci ukarali kobietę mandatem w wysokości 300 złotych i 4 punktami karnymi za naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie półzapór zostało rozpoczęte. Niech ta historia będzie przestrogą - nie tylko ze względu na karę, jaką otrzymała kobieta, ale także ze względu na zagrożenie dla życia, jakie może stworzyć nieodpowiedzialne zachowanie. Poniżej nagranie wideo i zdjęcia zarejestrowane kamerą monitoringu.
Policjanci przypominają zasady zachowania się podczas dojazdu do przejazdu kolejowego:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.