Koronawirus w Polsce. Dzieci wracają do szkół na Śląsku. Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się 1 września
Zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Edukacji wszystkie dzieci wracają do nauki w szkołach od 1 września. Jedynie w uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły w porozumieniu z sanepidem może podjąć decyzję o organizacji zajęć w systemie zdalnym lub hybrydowym. Niektórzy prezydenci miast uzyskali od sanepidu jednoznaczne stanowisko w tej kwestii.
Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że służby sanitarne nie zgodziły się na wprowadzenie nauki hybrydowej w katowickich szkołach. Wyjątkiem jest jedynie placówka ZSS nr 6 w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Jak dodał włodarz miasta wszystkie szkoły zostały wyposażone w niezbędne środki (płyny, maseczki), zostały również wdrożone specjalne procedury bezpieczeństwa. Z podobną sytuacją spotykamy się w Sosnowcu. Prezydent Arkadiusz Chęciński rekomendował dyrektorom szkół kontakt z sanepidem dotyczący ewentualnego wprowadzenia nauki zdalnej lub hybrydowej. - W Sosnowcu zgodę na czasową zmianę sposobu nauczania otrzymała tylko jedna placówka – ZSO nr 5 przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. To oznacza, że nauka w pozostałych placówkach oświatowych na terenie Sosnowca rozpocznie się w formie tradycyjnie - oświadczył prezydent Sosnowca.
W Bytomiu wszystkie 80 szkół rozpocznie naukę w systemie stacjonarnym. 25 sierpnia prezydent miasta Mariusz Wołosz spotkał się z dyrektorami placówek, aby omówić najważniejsze kwestie organizacyjne. Wszystkie placówki edukacyjne przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego także w Chorzowie, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie i innych miastach. Tam również odbywają się spotkania z przedstawicielami placówek i trwa doposażanie szkół w niezbędne płyny dezynfekujące i inne środki higieny.
Roku szkolny 2020/2021. Wytyczne dla szkół
Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.
10 zasad bezpieczeństwa w szkole w czasie epidemii
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało 10 zasad dotyczących bezpieczeństwa w szkole w czasie epidemii:
- Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
- Często myj ręce
- Nie dotykaj oczu, ust i nosa
- Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
- Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
- Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
- Spożywaj swoje jedzenie i picie
- Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
- Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
- Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach