Kiedy zamkną kopalnie na Śląsku? Padła konkretna data

i

Autor: PGG

Śląskie. Kiedy zamkną kopalnie? Padła konkretna data

2020-08-22 8:00

Kiedy kopalnie w Polsce i na Śląsku zostaną zamknięte? Zgodnie z unijną polityką Polska będzie musiała prędzej czy później dokonać dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego. Obecnie węgiel stanowi największą część miksu energetycznego w naszym kraju. Jednak w najbliższych dziesięcioleciach ma się to zmienić. Kiedy dokładnie?

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego, który dotyczy poziomu zaawansowania transformacji energetycznej Energy Transition Index, ETI 2019 (Wskaźnik Transformacji Energetyki), Polska zajęła 75. pozycję. Spośród krajów Unii Europejskiej to przedostatnie miejsce, gorsza jest tylko Bułgaria (77. lokata). Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwecja. Specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, kiedy mniej więcej nasz kraj ma szansę osiągnąć neutralność klimatyczną.

- Na podstawie danych z ETI oraz deklarowanego roku osiągnięcia dekarbonizacji w krajach UE analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, że w przypadku Polski osiągnięcie neutralności sektora energii powinno nastąpić w 2056 r. Jednocześnie, opierając kalkulkacje jedynie na wynikach wskaźnika ETI krajów, które opublikowały kompleksowe strategie dojścia do neutralności klimatycznej, szacuje się, że Polska mogłaby osiągnąć ją dopiero w 2067 r. - czytamy w raporcie.

Inne kraje osiągną neutralność klimatyczną znacznie szybciej - Finlandia w 2035 r., Austria w 2040 r. i Szwecja w 2045 r. Takie kraje, jak Polska, Bułgaria i Czechy są w trudniejszej sytuacji ze względu m.in. na wysoki udział węgla w miksie energetycznym, "niską elastyczność ich systemów elektroenergetycznych" i niestabilność warunków rozwoju biznesu w tym obszarze. - W rankingu ETI Polska jest wysoko oceniona za poziom inwestycji w efektywność energetyczną (wśród 26 krajów o poziomie 0,29 proc), wskaźnik wolności inwestycyjnej (23. pozycja) i dobrą logistykę (26. pozycja). Najsłabiej nasz kraj został oceniony w takich kategoriach jak udział energii elektrycznej z węgla (112. miejsce), elastyczność systemu elektroenergetycznego (110.), stabilność polityki dla biznesu (102.) oraz emisyjność energii pierwotnej (108.) - precyzują specjaliści z PIE.

Złoto pod legnicką wsią

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają