Śląskie: Oto szczegóły porozumienia. Górnictwo do LIKWIDACJI! Kopalnie będą zamykane!

i

Autor: Kasia Zaremba

Śląskie: Oto szczegóły porozumienia. Górnictwo do LIKWIDACJI! Kopalnie będą zamykane!

2020-09-25 15:45

Górnicze związki zawodowe wraz z przedstawicielami rządu wypracowali porozumienie! Tym samym manifestacja w Rudzie Śląskiej, która miała się dzisiaj (25 września) odbyć, zostaje odwołana. Czy kopalnie zostaną zamknięte? Oto plan, który został wypracowany podczas prowadzonych od kilku dni negocjacji w Katowicach.

Aktualizacja godz. 15:45

Znamy harmonogram zamykania kopalń na Śląsku. Wiemy również, jakie są szczegóły porozumienia związkowców z przedstawicielami rzędu. Wszystkie informacje znajdują się tutaj >>> Kopalnie na Śląsku zostaną zamknięte. Podano daty! Sprawdź [HARMONOGRAM]

Aktualizacja, godz. 13.55

Wedle najnowszych doniesień plan obejmuje stopniową likwidację kopalń. Jako pierwsze w przyszłym roku pod topór pójdą kopalnie Pokój w Rudzie Śląskiej i Wujek w Katowicach. Jako ostatnia zostanie zlikwidowana kopalnia Chwałowice.

Aktualizacja, godz. 13:00

Poznaliśmy szczegóły porozumienia zawartego między związkami a rządem. "Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii RP", potwierdził Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Zgodnie z zapisami w dokumencie, ostatnia kopalnia w Polsce zostanie zamknięta w 2049 roku, co oznacza, że rząd postawił na swoim w negocjacjach ze związkowcami, którzy chcieli, by odejście od węgla nastąpiło dopiero w 2060 roku. Pozytywna informacja jest taka, że do 2049 roku górnicy mają zachować swoje stanowiska pracy. - Nikt nie straci pracy - zapewnił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jak podaje RMF24, plan ten musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. "Górnicy kończą podziemny protest, a zaplanowana na dziś manifestacja w Rudzie Śląskiej została odwołana", czytamy.

Wcześniej pisaliśmy:

Od wtorku, 22 września, aż do dziś (25 września) w Katowicach prowadzone były negocjacje dotyczące planu ratowania polskiego górnictwa. Prowadzone były przez związki zawodowe oraz przedstawicieli rządu, których wyznaczył premier Mateusz Morawiecki - sam nie przyjechał, mimo próśb związkowców. W końcu po kilku dniach i wielogodzinnych rozmowach udało się wypracować porozumienie! Zakłada, jak wcześniej zapowiadano, przyjęcie niemieckiego modelu odejścia od węgla. Kością niezgody do tej pory był termin, w którym miałoby ono nastąpić. Związkowcy wskazywali rok 2060, a rząd: 2050. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ostatecznie to rząd miał przyszpilić związkowców do muru, choć jeszcze nie wiadomo, czy tak się rzeczywiście stało. Szczegółowy dotyczące porozumienia mają zostać przedstawione po godz. 12:00. Wiadomo już natomiast, że jego podpisanie oznacza odwołanie zaplanowanej na dziś manifestacji w Rudzie Śląskiej. 

Co do tej pory wiemy? W praktyce podpisanie porozumienia może oznaczać, że prędzej czy później część kopalń na terenie woj. śląskiego zostanie oddana do likwidacji. Nie wiadomo jeszcze, które będą to zakłady i kiedy może nastąpić ich zamknięcie. Górnicy będą mieli za to zagwarantowane "miękkie lądowanie", które ma przewidywać porozumienie. Pracownicy kopalń mają mieć też możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury oraz płatne urlopy. Daria Klimza, reporterka radia TOK FM, napisała na Twitterze, że zagwarantowano również m.in. utrzymanie funkcjonowania KWK Ruda. 

Gdy tylko pojawią się szczegóły dotyczące porozumienia, będziemy ten materiał aktualizować. 

Dramat pani Natalii. Szuka taty od prawie roku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają