Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego jest niebezpieczny?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina niezwykle niebezpieczna. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd zostaał rozprzestrzeniona na rozległych obszarach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie stała się rośliną inwazyjną. Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna. Barszcz Sosnowskiego rośnie w wielu miejscach - na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach.
W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików.
Sok z barszczu Sosnowskiego może powodować:
- podrażnienia dróg oddechowych;
- nudności;
- wymioty;
- bóle głowy;
- zapalenie spojówek.
Barszcz Sosnowskiego - jak się przed nim chronić
W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin. Warto również skontaktować się z lekarzem.
Barszcz Sosnowskiego. Gdzie występuje na Śląsku? [MAPA, GALERIA]
Barszcz Sosnowskiego występuje w niemal całym kraju. Służby poszczególnych samorządów zajmują się jego usuwaniem. W sieci można znaleźć mapę, na której widać gdzie w ostatnim czasie znaleziono niebezpieczną roślinę. Poniżej w galerii prezentujemy miejsca, w których może się ona pojawić.