Już po raz kolejny w Bytomiu Rozbarku odbyło się święcenie pokarmów po śląsku i w strojach ludowych. Od kilku lat ta uroczystość, która odbywa się w tamtejszej parafii św. Jacka, przyciąga tłumy. To jedna z niewielu okazji by przekonać się, jak to dawniej na Śląsku bywało. W tym roku święcenie pokarmów w strojach ludowych odbyło się już po raz piąty. Z roku na rok przybywa ludzi, którzy podtrzymują ten obyczaj. Przyjeżdżają nie tylko z Bytomia, ale też Radzionkowa i Piekar Śląskich. Pomysłodawcą tej nowej, bytomskiej tradycji jest Piotr Mankiewicz, rozbarczanin (dyrektor Muzeum Chleba w Radzionkowie).
Co ciekawe na założenie stroju ludowego decydują się nie tylko ludzie w sile wieku. Chętnie zakładają go osoby młode, a nawet dzieci. Nic dziwnego. Rozbarczanie dbają o to, by kultywować tradycje już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 6 w Rozbarku organizowane są na przykład konkursy gwary śląskiej i wiele uroczystości z akcentem regionalnym.
Warto podkreślić, że ludowe święcenie pokarmów w kościele św. Jacka księża prowadzą w gwarze śląskiej, zaznaczając, że Ślązacy nie powinni wstydzić się swojej mowy.
Śląskie święcenie pokarmów w Bytomiu [ZDJĘCIA, WIDEO]
2016-03-26
18:33
W Bytomiu Rozbarku po raz kolejny ceremonię święcenia pokarmów uświetniła grupa mieszkańców ubrana w typowe śląskie stroje. Od lat ta tradycja przyciąga tłumy.