Policjanci zaprezentowali tragiczny bilans utonięć na terenie województwa śląskiego. W tym roku woda pochłonęła już osiem ofiar. Policjanci przyznają, że większość z tych osób była pod wpływem alkoholu. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej do utonięć dochodzi w jeziorach, na drugim miejscu są rzeki, a na trzecim pozostałe akweny wodne w tym morze. Głównymi przyczynami utonięć są kąpiel w miejscu niestrzeżonym, kąpiel w miejscu zabronionym i po prostu zupełne lekceważenie zagrożeń podczas wypoczynku nad wodą, przecenianie swoich możliwości oraz wspomniany alkohol.
W ubiegłym roku woda pochłonęła 18 ofiar, z czego aż 14 utonęło w wakacje. Najmłodsza z osób, które utonęły, miała 6, a najstarsza 87 lat. W tym roku na akwenach utonęło już 8 osób, z czego 5 w czerwcu, a dwie osoby w lipcu. Do zdarzeń doszło na akwenach w Mikołowie, Będzinie, Bytomiu, Tychach, Jaworznie, Tarnowskich Górach, Będzinie i Żywcu. Wszystkie ofiary, to mężczyźni w wieku 23-75 lat - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Ostatnie utonięcie miało miejsce w Międzybrodziu Żywieckim. Zginął tam 31-letni mężczyzna. Groźnie było także na Stawikach w Sosnowcu, gdzie zaginęły dwie dziewczynki. Na szczęście wszystko skończyło się happy endem.
Policjanci zaprezentowali listę zasad, których należy przestrzegać, gdy wypoczywamy nad wodą:
- dzieci powinny bawić się w wodzie, nawet przy niewielkich płytkich zbiornikach pod stałą opieką dorosłych,
- nie skaczmy rozgrzani słońcem do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić wodą nogi, klatkę piersiową, szyję, kark, a unikniemy wstrząsu termicznego, Może różnica w temperaturze wody i powietrza może spowodować, że doznamy szoku termicznego. Powinniśmy powoli wchodzić do wody i stopniowo przyzwyczaić nasze ciało do niższej temperatury.
- pływając min. łódkami, kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoku.
- kąpmy się w miejscach przeznaczonych do kąpieli i strzeżonych przez ratownika,
- unikajmy korzystania z tzw. „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody,
- zakładajmy dzieciom sprzęt asekuracyjny taki jak: rękawki, koła lub kamizelki. Pilnujmy uważnie naszych pociech w trakcie wodnych zabaw,
- wchodźmy do wody jedynie w stanie trzeźwości. To właśnie alkohol i brawura są najczęstszymi powodami utonięć,
- nie wchodźmy od razu ani nie skaczemy do wody.
- w miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skaczemy „na główkę”. Na skutek takiego zachowania każdego roku w całym kraju wiele osób traci życie lub zdrowie.
- unikajmy kąpieli bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje,
- korzystajmy ze sprzętu pływającego będąc trzeźwymi i zakładajmy kamizelki ratunkowe
- pamiętajmy, że zwykłe nadmuchiwane materace nie zapewniają nam bezpieczeństwa, gdy na nich pływamy.
Polecany artykuł:
Policjanci proszą, aby osoby będące świadkami niebezpiecznych sytuacji nad wodą natychmiast wszczynały alarm. Konieczne jest powiadomienie ratownika lub służb. - Jeżeli już zdecydujemy się udzielić pomocy osobie tonącej to zawsze w granicach naszych możliwości. Oceńmy sytuację, bo jeśli nie posiada się umiejętności pływania, a tonący jest daleko od brzegu, należy zdać się na pomoc innych osób - przypominają mundurowi.