W najbliższych dniach na terenie miast województwa śląskiego notowane jest przekroczone stężenie ozonu w powietrzu, którym oddychamy. Wszystkiemu winne są upały oraz brak wiatru.
- Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne związane z intensywnym nasłonecznieniem i obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (m.in. tlenki azotu i węglowodory) - wyjaśniają eksperci z WCZK w Katowicach.
Zbyt duże stężenie ozonu w powietrzu może powodować kłopoty z oddychaniem, zwiększać uczucie zmęczenia a nawet prowadzić do omdleń. Osobom obarczonym chorobami układu oddechowego odradza się wzmożony wysiłek w czasie przekroczenia stężenia ozonu.
- Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Ozon dzieli się na tzw. dobry i zły. Ten pierwszy odpowiada za szczelność naszej atmosfery i chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ten drugi, kłębi się blisko ziemi, upośledzając m.in. prawidłowe funkcjonowanie roślin odpowiedzialnych za poprawę jakości powietrza.
Stężenie ozonu możecie sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.