Na drogi w województwie śląskim wyjechały kolumny wojskowe! Pancerne pojazdy były widziane w kilku miastach w Śląskiem, w tym między innymi w Zabrzu, Bytomiu i Gliwicach. Jak się okazuje, to ćwiczenia NATO, które mają trwać w terminie 18-23 lipca. To jednak nie jedyna okazja do tego, by obserwować wojskowe przejazdy przez województwo śląskie. Część kolumn przemieszcza się bowiem w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 20, które trwają od 28 lutego 2020 roku.
- Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20 potrwają na terenie Polski do sierpnia 2020 roku. W tym okresie możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Najczęściej w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały one utrudnienia w ruchu - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.
- Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Zamontowano je na drogach krajowych w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim - podaje GDDKiA.
Jak zachować się, gdy widzimy na drodze kolumnę wojskową? GDDKiA wydała zalecenia.
- Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne - czytamy.
Jak podaje Wojsko Polskie, w licznych wojskowych kolumnach są zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Przemieszczenie wielu pojazdów z kilku jednostek wojskowych może trochę potrwać.
Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.
Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany (Żandarmeria Wojskowa lub Regulacja Ruchu), czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest ułatwić jej przejazd - podaje Wojsko Polskie.