Śmierć Izabeli z Pszczyny. Są zarzuty dla lekarzy
O tym, że lekarze z pszczyńskiego szpitala usłyszeli zarzuty, informuje na swoim profilu społecznościowym Uwaga TVN. - Są już pierwsze zarzuty w sprawie 30-letniej Izabeli, która blisko rok temu zgłosiła się do szpitala w Pszczyniez powodu przedwczesnego odejścia wód płodowych. Prokuratura uznała, że lekarze przyjmujący Izabelę do szpitala, narazili ją na utratę zdrowia i życia, nie zlecając badań monitorujących stan zapalny i nie zlecając farmakologicznego poronienia. Dodatkowo jeden z lekarzy usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci - dowiadujemy się z krótkiego nagrania na profilu "Uwagi" na Facebooku.
Zobacz także: Pszczyna: Kim była 30-letnia Izabela, której śmierć wstrząsnęła Polską? "Byłaś mistrzynią i świetnym człowiekiem"
Śmierć Izabeli z Pszczyny. Tragedia kobiety poruszyła całą Polskę
Przypomnijmy - 30-letnia Izabela trafiła do szpitala w Pszczynie we wrześniu 2021 roku. Kobieta była w 22. tygodniu ciąży. Płód, który nosiła pod sercem, był obarczony wadami. Lekarze przy przyjęciu kobiety stwierdzili bezwodzie. Z wiadomości, jakie 30-latka wysyłała swojej matce wynikało, że medycy czekali, aż płód obumrze. Kiedy to nastąpiło, Izabela doznała wstrząsu septycznego, który doprowadził do jej śmierci. Zgon nastąpił 22 września. Sprawę nagłośniła mec. Jolanta Budzowska. Prawniczka jednoznacznie wskazywała, że wpływ na postawę lekarzy miał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, zgodnie z którym przerwanie ciąży ze względu na trwałe i nieodwracalne upośledzenie płodu jest niezgodne z Konstytucją.
Śmierć Izabeli z Pszczyny wywołała ogromne poruszenie. W całej Polsce odbywały się protesty pod hasłem "Ani jednej więcej". Sprawą 30-letniej Izabeli zajęła się prokuratura. W grudniu zeszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia ujawnił wyniki kontroli w pszczyńskiej lecznicy. Wykazano szereg nieprawidłowości. Według NFZ lekarze nie reagowali na pogarszający się stan pacjentki. Pacjentka nie była należycie informowana przez lekarzy o stanie zdrowia, a świadczenia medyczne nie odpowiadały wiedzy medycznej. Szpital w Pszczynie otrzymał karę w wysokości 650 tysięcy złotych ].