Polecany artykuł:
Sytuacja wygląda źle niemal w całym regionie, dopuszczalne normy są znacząco przekroczone. Najgorzej jest w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Rybniku Wodzisławiu Śląskim.
Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, najgorzej wygląda sytuacja związana z pyłem zawieszonym PM10, to on jest źródłem tego, że w naszym regionie jakość powietrza jest bardzo zła.
Nie wszyscy Ślązacy to górnicy, a samochody nie jeżdżą tu na węgiel. Poznajcie stereotypy o Śląsku i Ślązakach [GALERIA]
Według pomiaru z godziny 9:00, w Zabrzu dopuszczalne ilości PM10 były przekroczone o 436% (218 µg/m3) w Gliwicach o 538% (269µg/m3), a w Rybniku o 628% (314µg/m3)! Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi...50 µg/m3. Z kolei poziom informowania zaczyna się przy 200 µg/m3, a z poziomem alarmowym spotykamy się przy 300 µg/m3.
Głównym problemem jest przekroczenie stężeń pyłu zawieszonego PM10
Pył ten może dotrzeć do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogące powodować np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się także do zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astma czy alergiczne zapalenie spojówek. Dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca, a nawet może się przyczynić do zachorowania na schorzenia nowotworowe.
Podczas dni, w których jakość powietrza jest bardzo zła zaleca się unikanie bądź ograniczenie do minimum przebywania na powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży i starszych osób. Należy też unikać aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.