Zgodnie z informacjami ze stron Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w czwartek tzw. poziom informowania, oznaczający dwukrotne przekroczenie średniodobowej normy pyłu zawieszonego PM10 ustalonej na 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, został przekroczony na stacji pomiarowej w Goczałkowicach-Zdroju (średniodobowe stężenie wyniosło tam 106,3 mikrogramów). Ze strony powietrze.gios.gov.pl wynika też, że część godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w nocy z czwartku na piątek wykazywała godzinne pomiary stężeń pyłu PM10 znacznie przekraczające średniodobowy poziom alarmowania.
Na stacji pomiarowej w Zabrzu w czwartek o godz. 20. pomiar wskazał 220 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. powietrza. W Rybniku o godz. 21. stężenie PM10 wynosiło 217 mikrogramów. W Goczałkowicach-Zdroju o godz. 1. w nocy było 288 mikrogramów. W związku z tą sytuacją Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał na piątek ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu dla: Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Częstochowy (w rejonie dróg), a także dla powiatów pszczyńskiego, zawierciańskiego i myszkowskiego. Obszar ten zamieszkuje ponad 1 mln osób.
Smog na Śląsku. Będą kary za palenie w kopciuchach! Zapadły decyzje
W piątek przed południem niekorzystna sytuacja utrzymywała się. W Zabrzu o godz. 9 stężenie PM10 wynosiło 109 mikrogramów, w Katowicach o godz. 10 - 110 mikrogramów, w Goczałkowicach-Zdroju o godz. 11 - 119 mikrogramów, a w Tychach o godz. 11 - 99 mikrogramów. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.